Városlista
2026. április 6, hétfő - Vilmos, Bíborka

Hírek

2016. Május 02. 18:25, hétfő | Helyi
Forrás: Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Képek: Kriskó György

Szituációs begyakorló gyakorlat a Bakonyban

 Szituációs begyakorló gyakorlat a Bakonyban

Az elmúlt néhány héten több olyan balesethez is riasztották a tűzoltókat, ahol sziklás, hegyes terepen kellett az óvatlan és bajba került kirándulókat menteni.

A korábban már alpintechnikai képzésen részt vett és a szükséges ismereteket elsajátított tűzoltóknak rendszeresen szükségük van a megszerzett tudás felelevenítésére, a gyakorlásra, hogy egy esetleges mentésnél gyorsan, készségszinten tudjanak segíteni.

Ezek az események adták az ötletet, hogy a soron következő alpintechnikai képzést valóságos, sziklás, hegyes terepen végezzék a tűzoltók, megküzdve a természet adta akadályokkal is. A Bakonyban a Cuha-völgy kedvelt turista célpont. Vinyén van egy via ferrata, vasalt út – amely egy kiépített mászó pálya – ez és a tűzoltók által épített kötélpálya lett a tűzoltók gyakorlatának helyszíne. A győri, a pannonhalmi hivatásos tűzoltók és a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat mellett a szomszéd Komárom-Esztergom megyei Kisbér település katasztrófavédelmi őrsének állománya és a Bakonyi Barlangi Mentőszolgálat is részt vett a gyakorlaton.

A via ferrata utak alapvető eleme egy erős acél drót, ami különböző távolságban a sziklás terephez van rögzítve. Ehhez a kábelhez rögzíti mindenki az egyéni hegymászó felszerelését, ami így biztonságos haladást tesz lehetővé vonala mentén. Ezen kívül vannak még egyéb, főként vasból készült eszközök, mint a kapcsok, "u" alakú kapaszkodók, létrák és hidak. Ezen a terepen és egy maguk kiépítette pályán kellett a tűzoltóknak végrehajtani a mentési gyakorlatot.

A gyakorlat feltételezése szerint egy túrázó csoport három tagja a csoporttól lemaradva a kiépített pályán felmászott egy magas sziklafalon, s egyikük lába megsérült. A túrázók sérült társuk biztonságos lejuttatásához kérték a nehéz terepen a tűzoltók segítségét.

A két megye tűzoltói megbeszélték ki milyen felszereléssel és technikával, taktikával hajtsa végre a mentést, s a barlangi mentőkkel együttműködve építették ki a pályát, amelyen aztán biztonságban le tudták engedni a sérültet. A tűzoltók nagyon hasznosnak találták a gyakorlatot, sok tanácsot kaptak saját eszközeik használhatóságáról és bevethetőségéről a barlangi mentőszolgálat tagjaitól, akik nap mint nap végeznek ilyen, vagy hasonló mentéseket. A katasztrófavédelmi műveleti szolgálat tisztje is pozitívnak ítélte a gyakorlatot, ahol a tűzoltók maximális érdeklődéssel, fegyelmezetten dolgoztak együtt a barlangi mentőszolgálat tagjaival, akiktől sok hasznosat tanulhattak, amelyeket majd a jövőben is hasznosítani tudnak.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 05. 08:24, vasárnap | Helyi

Győri fiatalok a válogatottban

A rangos Multi Nations Youth Swim Meet válogatott versenyen öt győri fiatal képviselte Magyarországot, ami önmagában is komoly elismerés. 2 arany, 1 ezüst, 4 bronzérem a mérleg.

2026. Április 05. 08:20, vasárnap | Helyi

A Mi Hazánk is a szavazásra buzdít

Egyre népszerűbb a Mi Hazánk támogatásával tavasszal indult a Bűnvadászok YouTube-csatorna.

2026. Április 05. 08:08, vasárnap | Helyi

Speed maraton: Ön is javasolhat helyszínt

A rendőrség 24 órás sebességellenőrzést tart a lakosság által javasolt helyszíneken.

2026. Április 04. 08:25, szombat | Helyi

Szép eredmények az Orka Kupán

A székesfehérvári Orka Kupával hivatalosan is megkezdődött a szinkronúszók számára az idei versenyszezon.