Városlista
2024. május 19, vasárnap - Ivó, Milán

Hírek

2012. Február 17. 12:30, péntek | Helyi
Forrás: Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

A befagyott, jeges vízfelületek használatának szabályai

A befagyott, jeges vízfelületek használatának szabályai

A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja mindenki figyelmét, hogy a szabadidő eltöltése során is ügyeljen a megfelelő magatartási szabályok betartására.

A jégre lépés előtt mindig vizsgálja meg annak minőségét! Az enyhébb időjárás miatt megindul az olvadás, a szabadvizek jege is veszít szilárdságából. A jégre hullott hó szintén csökkenti a jég szilárdságát. Ne feledjük: sűrű hótakaró alatt a jég vékonyabb, mint a hómentes helyeken. A hóra esett eső, vagy az olvadás hatására kásás állagú jégen tartózkodni nem biztonságos, ne menjenek rá!

A szabadvizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha az kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog. Azonban még a biztonságosnak ítélt jégre is TILOS rámenni éjszaka, korlátozott látási viszonyok között.

A befagyott állóvíz (főleg bányatavak) esetén a part közelében a jég rendszerint vékonyabb, néha üreges, ezért könnyebben törik. Beszűküléseknél az áramlatok gyengíthetik a jeget, a meleg források különösen veszélyesek, mert olykor csak elvékonyítják a jeget, ami nem látható.

Befagyott folyóvizeknél a folyókanyarok külső oldalán is vékony jégréteggel kell számolni. Sebes folyású, vagy kőtömbökkel telített szakaszon a jég szintén lényegesen vékonyabb.

A jégre lépés előtt mindig vizsgáljuk meg annak minőségét, síbottal, vagy bottal ellenőrizzük az előttünk lévő jég vastagságát, szilárdságát. Legalább 8-10 cm-es jégtakaró szükséges a biztonságos téli jeges sportoláshoz, de 12 cm-es jégvastagság esetén már biztonságban érezhetjük magunkat. A jég a tavakon, nyílt vizeken soha nem egyforma vastag, ezért ne kíséreljünk meg átkelni rajta.

Soha ne egyedül menjünk a jégre! Legalább ketten, optimális esetben hárman sportoljunk együtt, így tudunk egymásra figyelni, illetve egymáson segíteni baj esetén.

Fontos a ruházat helyes megválasztása. Testhez simuló több rétegű, lehetőleg kis nedvszívó tulajdonságú (termo, orkán, pamut) ruhákat válasszunk. Ezek lassan engedik át a vizet, így ha vízbe esünk, nem nagy súllyal húznak le és lassabban hűl ki a testünk.

Ha van mobiltelefonunk, azt mindig feltöltött állapotban vigyük magunkkal, így szükség esetén azonnal tudunk segítséget hívni. Érdemes figyelembe venni, hogy a mobiltelefon akkumulátora nagy hidegben hamarabb lemerülhet.
A jég beszakadását rendszerint már előre jelzi a ropogás és a recsegés, valamint a jég felületének süllyedése. Azonnal hasaljunk a jégre, lehetőleg arccal a part felé. Lassú, nyugodt mozdulatokkal kússzunk a part felé.

Ha a jég előjelek nélkül beszakad, vagy túlságosan későn reagálunk és beszakadt alattunk, azonnal tárjuk szét karunkat és dőljünk előre, minden eszközzel gátoljuk meg, hogy a jégfelület alá csússzunk vagy lemerüljünk a vízbe.
Ha a jégfelület alá kerülünk, mindig tartsuk nyitva a szemünket és nézzünk felfelé. Próbáljuk meg a felsőtestünkkel újból a jégfelület fölé jutni. Végezzünk lábunkkal lökésszerű úszó mozdulatokat.

Ha a jég újból beszakad, vágjunk magunknak utat a part felé addig, míg ki nem jutunk a partra, vagy teherbíró jégfelülethez nem érünk. A víz hőmérséklete a jégfelület alatt 0-4 oC, vagyis már 20-30 másodperc után hidegsokk következhet be (vérkeringési zavarok, a szívműködés leállása).

Mások bajba kerülése esetén ne kezdjünk felelőtlenül a mentésbe, mert azzal csak tetézhetjük a bajt. Hason csúszva közelítsük meg a jég közé került embert, de ne egészen a jég beszakadásának helyéig. Az utolsó szakaszt hidaljuk át segédeszközökkel (hosszú ággal, bottal, kötéllel, nadrágszíjjal). Ha több ember van a helyszínen, akkor alkossunk láncot úgy, hogy mindenki hason fekve az előtte lévő lábát fogja.

Ha a szerencsétlenül járt a jég alá került, már csak felkészült szakemberek tehetnek kísérletet a mentésre, azonnal értesíteni kell tehát a tűzoltóságot 105-ös segélyhívó számon.

A jeges vízből mentett embert ne vigyük azonnal túlfűtött, meleg helyre. Miután jeges ruházatától megszabadítottuk, dörzsöléssel próbáljuk a vérkeringését beindítani. A jégből mentett embert minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni, ezért azonnal értesítsük a mentőszervezeteket.

A közismert segélykérő telefonszámok ingyenesek, ezek a következők: 112, 105, 104, 107. Bejelentéskor mondjuk el nevünket, telefonszámunkat, valamint azt, hogy hol és mi történt.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a téli sportokat űzők figyelmét a fenti szabályok követésére, és arra, hogy a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény alapján aki a szabad vizek jegén való tartózkodás szabályait megszegi, szabálysértést követ el, és emiatt a hivatásos katasztrófavédelmi szerv helyszíni bírságot is kiszabhat.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 18. 09:12, szombat | Helyi

A nyomdaipar egyik legnagyobb kitüntetését kapta a győri szakember

A díjat Egyházi Zsolt kapta, aki egy győri nyomdaipari céget vezet. Már az édesapja is nyomdász volt, az elismerést az ő emlékének ajánlja.

2024. Május 18. 08:13, szombat | Helyi

Pünkösdvasárnap is lesz régiségvásár a Tarcsayn

Ha esik, ha fúj, egy biztos, havonta egyszer megtartják a bolhapiacot a győri Tarcsay utcában. Nem lesz ez másként Pünkösdkor sem.

2024. Május 18. 07:13, szombat | Helyi

Vajon ki lesz hazánk legerősebb tűzoltója?

Ismét TFA Szombathelyen, június 21-én! A megmérettetés emberfeletti küzdelemben dőlhet el.

2024. Május 17. 09:14, péntek | Helyi

Győr legfinomabb kakaós csigáját kerestük – Megtaláltuk! (PR)

Kétféle ember van a világon: van aki tekeri, van aki harapja a kakaós csigát. Akár harapod, akár tekered a Bedő Pékség csigáját, egy problémád lesz vele: egyszer véget ér a tekercs.