Hírek
2012. Október 12. 08:04, péntek |
Külföld
Forrás: Kokes János, az MTI tudósítója jelenti
A bor és a likőrfogyasztás megugrásához vezetett a tömény szesz tilalma Csehországban
A bor, a likőr és a pezsgő fogyasztásának látványos megugrását eredményezte a 20 százaléknál magasabb alkoholtartalmú tömény szesz forgalmazásának szeptemberi betiltása Csehországban. A sörfogyasztásban ugyanakkor nem volt lényeges változás - derült ki abból a pénteken nyilvánosságra hozott felmérésből, amelyet a Nielsen társaság készített.
Metil-alkohol-mérgezések miatt a cseh kormány szeptember 14-én tiltotta meg a tömény szesz forgalmazását, s a döntés két hétig volt érvényben. A Nielsen társaság a helyzetet a nagy élelmiszeráruházak adatai alapján elemezte.
A tilalom idején a nagy élelmiszerüzletekben és üzletláncokban, összehasonlítva a tilalom előtti hónap adataival, a tömény szesz forgalma összesen több mint 40 százalékkal esett vissza.
Ugyanakkor több mint 40 százalékkal nőtt a boreladás, s 39 százalékkal a különféle pezsgők, illetve pezsgős borok eladása. Hasonló módon megugrott a vermutok iránti kereslet is.
A sör iránti keresletben lényeges változás nem történt. Az elemzők rámutattak: a sörfogyasztás általában nagymértékben időjárásfüggő, ha meleg van, megugrik, ha hideg van, visszaesik. A tilalom idején jóval hidegebb volt az időjárás, mint korábban, de a sörfogyasztás szinten maradt.
A szeszgyártók és importőrök uniójának véleménye szerint az utóbbi napok tapasztalatai azt mutatják, hogy az eddig 28 emberéletet követelő metil-alkohol-mérgezési hullám nagymértékben megtépázta a cseh alkoholos italok iránti bizalmat.
"A vendéglőkben több tíz százalékkal esett vissza a tömény alkohol fogyasztása. Ha mostanában nagyobb társaság érkezik egy vendéglőbe, szinte mindig új üveg italt kérnek, amelyet az asztalnál bontatnak fel" - jelentette ki egy rádióinterjúban Pavel Dvorácek az unió alelnöke, a Rudolf Jelínek likőrgyár vezérigazgatója.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 03. 07:22, kedd | Külföld
Donald Trump: India beleegyezett, hogy leállítja az orosz kőolaj vásárlását
Donald Trump amerikai elnök szerint India miniszterelnöke hétfői telefonbeszélgetésük során beleegyezett az orosz kőolaj vásárlásának leállításába, és helyette több energiahordozót szerez be az Egyesült Államokból.
2026. Február 02. 10:00, hétfő | Külföld
Donald Trump: Venezuela komoly bevételhez jut majd az Egyesült Államok révén eladott, onnan szármaszó kőolajból
Venezuela komoly bevételhez jut majd az Egyesült Államok révén eladott, onnan szármaszó kőolajból, de a bevételen megosztozik a két ország – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
2026. Január 30. 07:06, péntek | Külföld
Donald Trump: az orosz elnök beleegyezett abba, hogy egy hétig nem löveti Kijevet a hideg idő miatt
Vlagyimir Putyin orosz elnök beleegyezett abba, hogy egy hétig nem löveti Kijevet a hideg időjárásra tekintettel - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.

