Városlista
2024. november 21, csütörtök - Olivér

Hírek

2019. Szeptember 12. 07:28, csütörtök | Külföld

A kutató, aki rekordokat döntve felfedezte az óceánok legményebb pontjait

A kutató, aki rekordokat döntve felfedezte az óceánok legményebb pontjait

Victor Vescovo amerikai óceánkutató az első ember, aki lemerült a Föld öt óceánjának legmélyebb pontjaira. Az expedíció tíz hónapja alatt az óceánok barlangos szakadékait kereste fel.

Victor a héten jelentette be, hogy expedíciójának utolsó mélytengeri merülését augusztus 25-én teljesítette. Ekkor 5550 méter mélyre ereszkedett le a Molloy Deepbe, a Jeges-tenger legalacsonyabb pontjára, amely a norvégiai Spitzbergák szigetcsoporttól körülbelül 170 mérföldnyire nyugatra található. Ezzel a merülésével ő lett az első ember, aki leért a Molloy Deep-szakadék legmélyebb pontjára.

Kép: CNN Travel - Az expedíció során felfedezett új kocsonyás testű állat

Victor Vescovo amerikai óceánkutató az első ember, aki lemerült a Föld öt óceánjának legmélyebb pontjaira. Az expedíció tíz hónapja alatt az óceánok barlangos szakadékait kereste fel.

Az expedíció több állomásán is rekordot döntött

Vescovo, hiszen májusban a Mariana-árokba való merülésével ő lett az első, aki 10 927 méter mélyre ereszkedett az óceán mélyére.

„A szélsőségek, a kihívások keresése úgy gondolom az ember természetes hajlama. Természetünk egy csodálatos része arra késztet bennünket, hogy határainkat feszegessük” – mondta a óceánkutató a CNN-nek.

Hozzátette, a küldetés egy feledhetetlen élmény volt számára. A négy óra alatt, amíg Mariana-árok mélyén volt, élvezte az elé táruló látványt.

Műanyag szemetek az óceán mélyén

A Csendes-óceán mélyén Vescovo sok műanyag szemetet látott, mely bizonyítja, hogy még az óceánok legmélyebb pontjai sem mentesülnek az emberi tevékenység káros hatásától.

Az óceán mélyének feltérképezéséhez a kutatók szonártérképészeti gyakorlatot végeztek a Nippon Alapítvány és a GEBCO Tengerfenék 2030 projekt részeként, amelynek célja, hogy 2030 végéig részletesebben feltérképezzék a világ óceánjainak mély pontjait.

A kutatás során számos érdekes tudományos felfedezés is született. Az Indiai-óceán fenekén felfedeztek egy rendkívül érdekes, kocsonyás testű állatot, amely nem hasonlít egy tengerfenéki állatra sem – mondta egy, a kutatásban részt vevő tudós.

Forrás: hirado.hu

Képek CNN, illusztráció - femcafe.hu

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld

Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen

Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.

2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld

Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel

Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.

2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld

Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi

Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –