Városlista
2025. március 30, vasárnap - Zalán

Hírek

2017. Június 29. 15:43, csütörtök | Külföld
Forrás: mti

A nyári felhőzet csökkenése felelős nagyrészt a grönlandi jégtakaró olvadásáért

A nyári felhőzet csökkenése felelős nagyrészt a grönlandi jégtakaró olvadásáért

A nyári felhőzet megfogyatkozása jelentősen felerősítette a grönlandi jégtakaró olvadását az elmúlt húsz évben - állapították meg a Bristoli Egyetem munkatársai.

A szakemberek műholdfelvételekből és éghajlati modellekből nyert adatok elemzése révén állapították meg, hogy 1995 óta fokozatosan csökken a nyári felhőzet a térségben - írta a Physorg tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

A Science Advances című folyóiratban közölt eredmények szerint a nyári felhőzet mindössze 1 százaléknyi csökkenése 27 gigatonnányival több jég elolvadását eredményezi Grönlandon. Az elmúlt 22 évben nagyjából négyezer gigatonnányi jeget veszített a Föld legnagyobb szigete, amivel a legjelentősebb közreműködőjévé vált a globális tengerszint-emelkedésnek.

A szakemberek szerint a nyári hónapokban a kevesebb felhő és a több napsütés következtében nagyobb mennyiségű napsugárzás éri a felszínt, felerősítve az olvadást. A kutatást vezető Stefan Hofer, az egyetem földrajztudományi karának doktorandusza szerint a megnövekedett nyári napsugárzás a felelős a grönlandi jégolvadás nagyjából kétharmadáért az elmúlt évtizedekben.

"Egészen mostanáig azt hittük, hogy a grönlandi jégtakaró közelmúltbeli olvadásának hátterében kizárólag a magasabb hőmérséklet és annak következményei állnak. A tanulmányunk azonban azt mutatja, hogy a történet bizony többről szól, mint a helyi hőmérséklet emelkedése, és a felhőzet megváltozása korántsem átmeneti dolog, hanem olyasvalami, ami immár két évtizede zajlik" - húzta alá a szakember, "óriási meglepetésnek" nevezve eredményeiket.

A kutatók olyan, az 1850-ben megkezdett megfigyelések óta nem tapasztalt változásokat észleltek a bolygó légáramlataiban is, amelyek a nyári hónapokban elsősorban az északi-sarkvidéken és az Atlanti-óceán északi részén éreztetik a hatásukat.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 29. 09:01, szombat | Külföld

J.D. Vance: az Egyesült Államok eltökélt a grönlandi jelenlét növelésében

Az Egyesült Államok eltökélt a grönlandi jelenlét növelésében - hangoztatta J.D. Vance alelnök a Dániához tartozó autonóm terület amerikai katonai támaszpontján tett látogatásán pénteken.

2025. Március 28. 07:58, péntek | Külföld

Vlagyimir Putyin: komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt

Az Egyesült Államok régóta tervezi Grönland annektálását, az erre vonatkozó igényt komolyan kell venni - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Murmanszkban, egy a sarkvidék jövőjéről tartott fórum plenáris ülésén.

2025. Március 23. 09:16, vasárnap | Külföld

Ferenc pápa vasárnap elhagyja a kórházat, és visszatér a Vatikánba

Ferenc pápa vasárnap elhagyja a kórházat, és visszatér a Vatikánba - jelentette be Sergio Alfieri, a Ferenc pápát kezelő orvoscsoport vezetője a Gemelli-klinikán szombat este.