Hírek
2016. Június 02. 07:46, csütörtök |
Életmód
Forrás: mti
A párjukat hűtlennek ítélő hím verebek kevesebb élelmet adnak a fiókáknak
A hím verebek képesek megítélni, hogy párjuk hűséges-e hozzájuk és, ha nem így áll a helyzet, akkor kevesebb élelmet adnak a fészkükben lévő fiókáknak
- derült ki egy új tanulmányból, amelyet a The American Naturalist című folyóirat közölt.
A biológusok szerint a verebek monogám kapcsolatban élnek. Ha a hímek mégis félrelépnek, azt annak bebiztosítása érdekében teszik, hogy minél több utódot tudjanak nemzeni, míg a tojók a jobb genetikai adottságokkal rendelkező, vagyis erősebb utódok nemzésére képes hímekkel szoktak "félrelépni".
A szakemberek régóta gyanítják, hogy a hím verebek tisztában vannak vele, ha a fészkükben lévő fiókák nem mindegyike a sajátjuk, és ilyenkor kevesebb élelmet adnak a kicsinyeknek. Egy másik lehetséges magyarázat a jelenségre, hogy a csalfa tojók és a lusta hímek egyszerűen bevonzzák egymást - olvasható a vizsgálatot készítő Imperial College London honlapján.
Brit, német és ausztrál kutatók most arra jutottak, hogy a hímek a párjuk hűtlenségi hajlandósága alapján döntik el, hogy mennyi élelmet adnak a fiókáknak.
A szakemberek az angliai Észak-Devon partjaitól 12 kilométerre lévő kis, 445 hektáros Lundy-sziget verébpopulációját figyelték meg 12 éven keresztül. A sziget stabil, "otthonülő" verébpopulációval rendelkezik, mivel a madarak nem szeretnek a tenger felett repkedni, így a tudósok nyomon tudták követni minden egyes veréb sorsát.
Az Imperial College London munkatársa, Julia Schroeder, a vizsgálat vezetője szerint amikor egy hűséges tojó fészkébe idegen fiókákat tettek, az apa továbbra is szorgosan ellátta a kicsiket, ami azt sugallja, hogy a hímeknek nincs speciális képességük a saját fiókáik felismerésére.
A kutató szerint a hímek az alapján hozhatják meg a döntésüket, hogy a nőstények miként viselkednek a szaporodási időszakban, például mennyi időt töltenek távol a fészektől. A nőstények talán szintén változtatnak a viselkedésükön, ha egy kevésbé lusta, gondoskodóbb hímmel kerülnek össze.
A szakemberek 200 hímet és 194 nőstényt követtek figyelemmel. Az évek folyamán a madarak 313 párt alkottak és 863 fiókát nemzettek. Az évek során történt ugyan néhány "válás", de a legtöbb párváltoztatás oka a partner halála volt.
A kutatók DNS-mintát vettek minden egyes madártól, hogy aztán pontos családfákat készíthessenek, és megnézzék, hogy mely nőstények voltak a legcsalfábbak, és mely hímekkel léptek félre.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.
2024. November 23. 08:23, szombat | Életmód
November végén rendezik a 24. Vadlúd Sokadalmat Tatán
Tatán, az Öreg-tó partján november utolsó napjaiban rendezik meg a 24. Vadlúd Sokadalmat - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
2024. November 23. 08:15, szombat | Életmód
Tejsavófehérjét hívott vissza a Nébih!
Fémdarabkák lehetséges jelenléte miatt csokoládé ízű tejsavófehérjét hívtak vissza a napokban, olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleményében.