Hírek
2015. Június 13. 04:00, szombat |
Külföld
Forrás: Fehér Krisztina, az MTI tudósítója jelenti:
A spanyolok 70 százaléka szerint jó az országnak, hogy az Európai Unió tagja
A spanyolok 70 százaléka szerint jó az országnak, hogy az Európai Unió tagja - közölte legfrissebb felmérését a Metroscopia nevű közvélemény-kutató cég pénteken.
Abból az alkalomból készül a felmérés, hogy megtudja: Spanyolország 30 éve írta alá a csatlakozási szerződést az unióval.
2009-ben még a spanyolok 80 százaléka támogatta az uniós tagságot. A kutatók szerint a csökkenés a gazdasági válság következményeivel, a munkanélküliséggel, a megszorító intézkedésekkel indokolható. Ugyanakkor az unió támogatottsága még mindig nagyobb Spanyolországban, mint a tagállamok többségében - mutatott rá a felmérés.
A Metroscopia rákérdezett a tagság gazdasági hasznára is, a válaszadók 54 százaléka szerint ezen a téren is előnyös az unióban lennie Spanyolországnak, 37 százalék szerint viszont nem az.
Spanyolország 1985. június 12-én írta alá a csatlakozási szerződést, és 1986 januárja óta tagja az Európai Uniónak.
Az El País című napilap néhány számadattal próbálta meg érzékeltetni az elmúlt 30 év változásait.
Mint írták, az első uniós év végén az egy főre jutó GDP az uniós átlag 73,2 százaléka volt Spanyolországban, 2007-ben elérte a 102,8 százalékot, és csak a válság hatására esett vissza, tavaly 94,5 százalék volt.
Napjainkban az ország lakossága 9 millióval több, mint 1986-ban volt, és a társadalom jóval öregebb, mint akkoriban volt. A 64 év felettiek száma 6,2 százalékkal nőtt, a születések száma ezzel szemben 2,8 százalékkal csökkent.
A munkanélküliség már harminc éve is problémát jelentett a dél-európai országban, és mindig jóval meghaladta az uniós átlagot. 1986-ban 17,4 százalékos volt, tavaly 24,5 százalékos.
Több lett a bevándorló is: 1986-ban 241 971 külföldit regisztráltak, tavaly pedig már 4,9 milliót. Ezzel az unióban a negyedik, a világon a tizedik helyen áll az ország a befogadott bevándorlók számát tekintve.
A csatlakozás óta bekövetkezett változásokra példaként említik az Erasmus oktatási programot is, amelynek keretében 1987-ben még 95 spanyol diák kapott tanulási lehetőséget más uniós országban, míg 2013-ban több mint 39 ezren vettek részt benne.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 23. 16:00, hétfő | Külföld
Gyorsuló tengerszint-emelkedés fenyegeti Dubrovnik óvárosát
A tengerszint emelkedése az egyik legsúlyosabb, a klímaváltozással összefüggő kihívás lehet a kulturális örökség védelmében a következő évtizedekben Dubrovnikban
2026. Február 23. 11:00, hétfő | Külföld
Robert Fico hétfőn leállíttatja az Ukrajnába irányuló áramkivitelt
A szlovák miniszterelnök hétfőn meglátogatja a szlovák áramszállító vállalatot (SEPS), és felkéri, hogy állítsák le az Ukrajnába irányuló vészhelyzeti áramszállítást.
2026. Február 23. 10:00, hétfő | Külföld
Lelőttek egy fegyveres behatolót Donald Trump floridai otthonának őrzött területén
Az amerikai titkosszolgálat és a helyi rendőrség emberei lelőttek egy férfit, aki vasárnap hajnalban fegyverrel megpróbált behatolni Donald Trump elnök floridai rezidenciájának őrzött területére.
2026. Február 22. 13:00, vasárnap | Külföld
Az amerikai elnök 10-ről 15 százalékra emeli a globális vámtarifát
Az amerikai elnök közölte szombaton, hogy az előző nap bejelentett 10-ről 15 százalékra emeli az új globális vámtételt.
