Hírek
2013. Október 31. 05:00, csütörtök |
Helyi
Forrás: MTI
A szegénység az agyra lehet káros
A kisebb agyméret összefügghet a koragyermekkori szegénységgel - mutatta ki két, egymástól független amerikai kutatás.
A kutatások azt is kiderítették, hogy a nélkülözés bizonyos információk kevésbé hatékony feldolgozásával is kapcsolatos lehet - számolt be a Times amerikai magazin online kiadása a JAMA Pediatrics és a Journal of Neurosciences című szaklapokban ismertetett tanulmányokról.
Egy korábbi munka már utalt arra, hogy a szegénység befolyásolja a gondolkodási képességeket és ronthat iskolai teljesítményen is, azonban modern képalkotó eljárások segítségével a kutatók most az agy olyan változásait dokumentálták, amelyek a szegénységgel hozhatók összefüggésbe.A JAMA Pediatrics folyóiratban közölt tanulmány kimutatta, hogy az elszegényedett családokban felnövő gyerekek agyában mind a fehér-, mind a szürkeállomány kisebb volt, mint a jobb körülmények között élő gyermekekében. A szegényebb gyermekeknél a figyelem, a memória és az érzelmek irányításában szerepet játszó hippokampusz és az amigdala területe is kisebbnek bizonyult.
A Washington Egyetem St. Louis-i orvosi karának kutatói szerint az agyterületek kisebb mérete talán annak a stressznek és aggodalomnak a számlájára írható, melyet a szűkös körülmények között élő gyermekek tapasztalnak, hiszen a szülői gondoskodás is megszenvedi a nélkülözést.A másik tanulmányban, amely a Journal of Neuroscience-ben jelent meg, a Northwestern Egyetem tudósai a szegénység egyik gyakori velejáróját, az anya alacsonyabb iskolázottságát a szerény körülmények között felnövő gyerekek agyának gyenge hangfeldolgozó képességével hozták összefüggésbe.
Azt fedezték fel, hogy azok a serdülők, akiknek édesanyja kevesebb osztályt végzett, nagyobb valószínűséggel mutattak a beszéd hallásakor többféle, "zajosabb" idegi reakciót, mint a műveltebb anyák gyermekei. Ez az idegi válasz - egy korábbi tanulmány alapján - olvasási nehézségekhez vezethet.
A kutatócsoport arra gyanakszik, az anya és gyermeke közötti állandó szóbeli érintkezés hiánya lehet az egyik oka a "zajosabb" agyi reakciónak, mivel a fejlődő agyban a korai kommunikáció alapozhatja meg a hatékony beszédfelismerést.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 09:11, péntek | Helyi
Hamarosan kérhető a háziorvosoktól az idei Covid-oltás
Oltópontok helyett idén a háziorvosoktól kérhetik a páciensek a frissített covid-oltást – közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján.
2024. November 22. 08:14, péntek | Helyi
Sorban állnak az autósok a gumisoknál Győrben is
Szinte megrohamozták a gumiszervizeket az autósok Győrben.
2024. November 22. 07:15, péntek | Helyi
Egyetemisták segíthetnek megoldani a fekvőrendőr-kérdést
Győrújfalun az Akácos utcában fekvőrendőrt szeretnének az ottlakók gyalogátkelőhellyel és sebességkorlátozó táblával.
2024. November 21. 09:16, csütörtök | Helyi
Használt tűzoltóautóra gyűjtenek a rajkai tűzoltók
Még augusztusban keresték meg a rajkai tűzoltókat az ausztriai Breitenau községből, hogy eladnák az ottani lánglovagok a tulajdonukban lévő Mercedes-Benz Sprinter gépjárművüket.