Városlista
2025. március 24, hétfő - Gábor, Karina

Hírek

2015. December 16. 07:49, szerda | Bulvár
Forrás: MTI

A világ legkisebb színes képe készült el tintasugaras nyomtatóval Svájcban

A világ legkisebb színes képe készült el tintasugaras nyomtatóval Svájcban

A világ legkisebb, egy emberi szőrszál keresztmetszetéhez hasonló méretű színes képét sikerült elkészíteni tintasugaras nyomtatóval Svájcban.

A szabad szemmel nem látható, 0,0092 négyzetmilliméteres, 80 x 115 mikrométeres (milliomod méter) nyomtatott kép egy víz alatti jelenetet ábrázol: három bohóchalat egy tengerirózsa tapogatókarjai között.

A miniatürizálási rekord a Zürichi Műegyetem (ETH Zürich) szakembereinek sikerült a miniatűr nyomtatásra szakosodott magáncég, a Scrona részvénytársaság segítségével.

Hogy a kép bekerülhessen a Guinness-világrekordok közé, a szakembereknek egy speciális mikroszkóp alatt kellett dolgozniuk.

Mint arról az egyetem a honlapján beszámol, a mikroszkopikus nyomtatvány jó minőségének kulcsa az úgynevezett kvantumpontokban rejlik. Ezek a nanorészecskék nagyságuktól függően tűnnek fel más-más színben.

A képhez a lehető legnagyobb precizitással nyomtattak egymásra több rétegben piros, zöld és kék kvantumpontokat, két pixel között a távolság mindössze 500 nanométer (milliárdod méter).

A technológiát egyre nagyobb mértékben alkalmazzák laposképernyők előállításánál, ahhoz azonban, hogy széles körben elterjedjen a képernyők és más optikai berendezések gyártásában, még gyorsítani kell a tempón, a rekordapró képecske kinyomtatása ugyanis több óráig tartott.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 21. 07:31, péntek | Bulvár

Kiugró mértékben nőtt a zenei streaming bevétele Magyarországon

Kiugró mértékben, több mint 2,6 milliárd forinttal nőtt tavaly a zenei streaming magyarországi bevétele.

2025. Március 19. 07:40, szerda | Bulvár

Tüzet gyújtva akart világítani egy fiú, de autók gyulladtak ki

A Miskolci Járási Ügyészség vádat emelt egy fiatalkorú fiú ellen gondatlan közveszély okozásának vétsége miatt. A fiatal kukázás közben tüzet gyújtva akart világítani, de kiégtek a hulladéktárolók, és a parkoló járművek.

2025. Március 16. 08:23, vasárnap | Bulvár

A világ legmagasabb épületén is megemlékeztek a magyar forradalomról - Videó

A dubaji felhőkarcoló jelenleg a világ legmagasabb épülete a maga 828 méterével, a torony fényjátékait pedig mindig hatalmas érdeklődés övezi, a mostani videót is több százezer ember láthatta.

2025. Március 14. 07:18, péntek | Bulvár

Lázár János: 2500 forintba fog kerülni 2026-ban a borsodiaknak a vármegyei autópályamatrica

Jelentős kedvezménnyel, várhatóan 2500 forintért vehetik meg a Borsod-Abaúj-Zemplénben élők jövőre a megyei autópályamatricát - jelentette be az építési és közlekedési miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.