Hírek
2010. Február 21. 06:17, vasárnap |
Belföld
Forrás: HírTV
A munkanélküliségtől való félelem miatt tanul tovább a többség
Egy friss kutatás szerint az érettségi előtt álló fiatalok nagy része tervezi a továbbtanulást, annak fő okaként pedig a munkanélküliségtől való félelmet jelölte meg. Kiderül: leginkább a szüleik véleményére hallgatnak, nincsenek a
A felsőoktatási intézmény kiválasztásánál a megkérdezettek leginkább (61%) az ott megszerezhető diploma piacképességét, legkevésbé (5%) pedig a minősített oktatók számát veszik figyelembe. A hallgatói juttatások mértékét a válaszolók 41 százaléka, az adott egyetemi, főiskolai diákéletet és szabadidős lehetőségeket pedig - harmadikként a sorban - 40 százaléka tartja fontosnak. Negyedik helyen a nyelvtanulási lehetőségek, az ötödiken pedig az intézmény tudományos színvonala szerepel. A legkevésbé figyelembe vett szempontok között szerepelnek az egyetem hagyományai és a hallgatói létszám.
Bizonytalanok a diákhitellel kapcsolatban
A diákhitel felvételével kapcsolatban a diákok többsége bizonytalan, sokan már most tudják, hogy nem fognak élni egyetemi éveik alatt ezzel a lehetőséggel. A válaszadók alig tizede azonban biztosan ebből a forrásból finanszírozza tanulmányait.
Sokak döntését a szülők befolyásolják
A diákok többsége döntően saját magában keres először megerősítést, amikor a döntését meghozza, felméri képességeit, ehhez mérten próbál meg választani - olvasható a tanulmányban. A végzés előtt álló diákok 89 százaléka figyelembe veszi a szülők véleményét, az ő tanácsaik jelentőségét követi pedig szorosan a barátoké 88 százalékkal. A válaszolóknak pedig alig a fele veszi figyelembe az osztálytársak véleményét.
A felmérésből az is kiderül, hogy az érettségi előtt álló fiatalok negyedét döntően befolyásolja az intézmény kiválasztása során az esély, hogy felveszik-e az adott intézménybe, ezt követi a sorban a szülők tanácsa (a fiatalok 9 százaléka számára döntően, további 29 százaléka számára pedig nagyrészt befolyásoló erejű a szavuk), majd az ismerősök, barátok véleménye (6%; 30%). A megkérdezettek csaknem fele nyilatkozott azonban úgy, hogy nem befolyásolja őket a barátok döntése.
Jancsák Csaba elmondta, hogy a felvételi lapok kitöltésénél a fiatalok első helyen egy "álomszakot" jelölnek meg, függetlenül a bekerülési esélyektől, majd második helyen célozzák meg a realitást. A biztos bekerülés érdekében egy alternatív út is felkerül a jelentkezési lapra, felsőfokú szakképzés, vagy költségtérítéses alapszak formájában.
Hét százalék az anyagi korlátokat miatt nem akar továbbtanulni
A megkérdezett diákok 86 százaléka tervezi a továbbtanulást, négy százalékuk pedig biztosan nem akar egyetemre, főiskolára járni - válaszolták akkor a tanárok. Azt, hogy miért nem tervezik a továbbtanulást, a fiatalok 44 százaléka a munkavállalási szándékot említette, 21 százalékuk mondta pedig azt, hogy nem szeret tanulni. Minden hetedik diák ugyanakkor azért nem jelentkezik egyetemre, vagy főiskolára, mert véleménye szerit annak nincs értelme. Hét százalék az anyagi korlátokat emelte ki.
(www.edupress.hu)
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 18. 07:50, hétfő | Belföld
Átlagosan 30 százalékos béremelésben részesülnek a vízügyi terület dolgozói január 1-jével
Átlagosan 30 százalékos béremelésben részesülnek a vízügyi terület dolgozói jövő év január elsejével – mondta az energiaügyi miniszter a szaktárca közösségi oldalán közétett videójában szombaton.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Belföld
Szijjártó Péter: a háborúpártiak végső támadást indítottak az új realitás ellen
A háborúpárti washingtoni és brüsszeli mainstream egy végső, elkeseredett támadást indított az új realitás ellen - közölte a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a Facebook-oldalán.
2024. November 18. 07:46, hétfő | Belföld
Hidegfront érkezik
Hétfőn hidegfront érinti Magyarországot, ennek következtében az ország északi részén többfelé megélénkül, megerősödik a nyugatias szél.