Városlista
2024. július 23, kedd - Lenke

Hírek

2020. Március 17. 09:06, kedd | Helyi

Az érzelmi intelligencia fejlesztése gyermekkorban

Az érzelmi intelligencia fejlesztése gyermekkorban

A gondos szülők nem csak arra törekednek, hogy gyermekük minél több tudást szippantson magába, hanem nagy hangsúlyt fektetnek az érzelmi intelligencia fejlesztésére is.

Ugyanis ezzel fejlődhet a gyermek önuralma, önismerete, empátiája, belső motivációja, és mindemellett fejlődnek a szociális készségei is. Ez elsősorban a társas kapcsolatok terén lényeges. Amit az érzelmi intelligencia fejlesztése érdekében először is tehetünk, az az, hogy segítünk megtanítani a gyermeket arra, hogy felismerje és kezelje is az érzéseit.

Magyarázzunk!

A gyermekek rengeteget kérdeznek. Ennek csak örüljünk, hiszen így lehetőségünk van elmagyarázni bármit, ami pedig az érzelmi intelligencia fejlődését segíti. Tehát ha a gyermek kérdez, válaszoljunk. Próbáljunk az életkorának megfelelő módon magyarázni. Legyen szó rajzfilmekről, állatokról vagy az autók működéséről.

Beszélgessünk az érzésekről is!

Nem csak az fontos, hogy a gyerek tisztában legyen a körülötte lévő anyagi világgal, hanem még ami ennél is fontosabb, hogy képes legyen felismerni és megnevezni érzéseit. Egy nap rengetegszer érzünk dolgokat, akár fáradtságot, boldogságot, csalódottságot vagy épp izgalmat. De ami nagy baj, hogy ezekről nem beszélünk. Nem nevezzük nevén az érzelmeket, és nem magyarázzuk el a gyereknek. Pedig ha ezt megtennénk, hatalmas fejlődést érhetnénk el. Képes lenne megnevezni érzelmeit, és így bízzunk benne könnyebben képes lenne kezelni is azokat.

Az érzelmi intelligencia fejlődését segítheti, ha a szülő mesél a gyermekének. A történet során is találkozik érzelmekkel, illetve a mese végén beszélgethettek például a szereplők érzéseiről is. Illetve a meséken kívül még számos társasjáték is segítheti az EQ fejlesztését.

A jó és a rossz érzések

Sajnos az érzelmi nevelést nagyrészt elhanyagolják a szülők. Pedig hihetetlenül fontos lenne, hogy az érzelmeiket megtudják nevezni a gyerekek. Ne csak azt magyarázzuk el a gyereknek, hogy miért vagyunk boldogok vagy vidámak, hanem a rossz érzéseket is. Hiszen előfordulhat az is, hogy egy hosszú nap után fáradtak vagyunk, ilyenkor magyarázzuk el a gyereknek, hogy miért viselkedünk nyűgösen. Ennek a segítségével megtanulja az érzelmek neveit és azt is, hogy a rossz érzésekről is fontos beszélni.

Segítsük elfogadtatni az érzelmeket

Ne csak arra törekedjünk, hogy a saját érzéseit fogadja el, hanem segítsük, hogy képes legyen mások érzéseit is ugyanúgy elfogadni. Ezt leginkább úgy érhetjük el, ha mi magunk is példát mutatunk neki. Tehát ha megütötte magát, ne próbáljuk helyette megmondani, hogy az a sérülés “nem is fáj annyira”, hanem hagyjuk, hogy elmondja, mit érez. Tegyünk így akkor is, ha például egy számunkra kedves helyről vagy személyről van szó, de gyermekünk máshogy érez. Hallgassuk meg és fogadjuk el érzéseit.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Július 22. 09:13, hétfő | Helyi

Pontyokkal gazdagodtak megyei folyószakaszok

Összesen újabb 3900 kilogramm ponty került múlt héten a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetségének kezelt vizeibe. A telepítések folytatódnak.

2024. Július 22. 08:10, hétfő | Helyi

Ilyen támogatási lehetőségeink vannak iskolakezdés előtt

Az iskolakezdés pénzügyi kérdés is, így ilyenkor célszerű áttekinteni a családi büdzsénket, s ennek kapcsán a megbecsülhető kiadásokat ( tanszerek, füzetek, tankönyvek) – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank.

2024. Július 22. 07:11, hétfő | Helyi

Minden évben akad hőgutás páciens az állatorvosi rendelőkben

A kánikula az emberi, állati szervezetnek egyaránt megterhelő lehet.

2024. Július 21. 09:12, vasárnap | Helyi

Felvételizők figyelem! Pont Ott Parti Győrben is lesz!

A Pont Ott Partit a Bridge Hallgatói és Oktatói Klubban rendezi meg a SZE július 24-én.