Hírek
2011. Szeptember 29. 08:30, csütörtök |
Helyi
Forrás: Győrplusz.hu
Az öreg szamuráj és az irodalmi alkotások pillangója
Maszlay István Jászai Mari – díjas színművész „Versben mondom el” címmel ésversmondó-kurzust indít középiskolás korú fiataloknak a győri Gyermekek Házában.
- A vers, úgy vélem, – a nyakoncsíphetetlen irodalom. Verssel foglalkozni, akár olvasni, akár mondani, mágikus tevékenység. Egyszerre hat szívre, lélekre, értelemre. A próza, a dráma természeténél fogva „kontrolláltabb,” formája elkerülhetetlenül jobban tapad a tartalomhoz. A vers az irodalmi alkotások pillangója. Szerb Antal írta, bármilyen rossz korban élünk is, „Ha a versek megmaradnak – talán a lényeg marad meg.” – mondja Maszlay István.
Azt vallja, ahogy énekelni, úgy verset mondani is kötelező. Mindegy, hogy az ember üzemgazdász, asztalos vagy informatikus, szüksége van a dalra és a versre. Legfeljebb nem tud róla. Hogy ez tudatosuljon az emberben és mindennapi versfogyasztóvá váljon, legjobb fiatal korban hozzászoktatni értelmét és szívét a versmondás élményéhez. Ezért is határozta el a kurzus indítását. Emellett természetesen személyes okai is vannak:
- Édesapám nagy világversenyeken jelentős eredményekkel bíró vívóbajnok volt. Világ- és Európa bajnok, aranyérmekkel, két olimpiai bronzéremmel a tarsolyában késő öregkoráig tanított. Szeretném az ő példáját követni. Valahol azt olvastam, ha egy öreg szamuráj, életben maradt – ami nagyon ritka volt, hiszen ők arra szerződtek a világgal, hogy feláldozzák uruk számára az életüket – és nem kezdte átadni azt a tudást, amit a mestereitől kapott, akkor az élete gyakorlatilag érvénytelenné vált. Én most már ilyen öreg szamuráj korba érkeztem és hatalmas a késztetés bennem, hogy mindazt, amihez értek, amit kaptam, amivel foglalkoztam egész életemben azt átadjam a fiataloknak, úgy gondolom, a féltékenyen őrzött tudás lelki méreggé válhat.
Az ingyenes foglalkozások szerdánként 15 órakor kezdődnek a Gyermekek Házában. Az első alkalom október 12. Jelentkezni személyesen vagy a 312-120-as telefonszámon lehet.
Trunkos Ildikó
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 16. 07:06, hétfő | Helyi
Tavaszra készítik már a játszótereket
A Győr-Szol Zrt. városüzemeltetési igazgatóságának dolgozói valamennyi játszóteret felkeresik és elvégzik a szükséges beavatkozásokat. A héten már tavaszra készítik elő a gyerekek birodalmát.
2026. Március 15. 08:26, vasárnap | Helyi
10 millió négyhengeres benzinmotor jubileuma Győrben
Az Audi Hungaria újabb jelentős mérföldkőhöz érkezett: a győri gyárban legyártották a 10 milliomodik négyhengeres EA888 R4 Otto 2.0L TFSi motort.
2026. Március 15. 08:08, vasárnap | Helyi
Tehetséggondozásért miniszteri köszönet – 39 pedagógus részesült Köbüki ösztöndíjban
2026. Március 15. 07:06, vasárnap | Helyi
Befektetői életműdíj a Danának
A Dana Hungary Kft. a 2025-ös „Év Befektetője” gála keretében átvehette a Befektetői életműdíjat.
