Városlista
2026. február 4, szerda - Ráhel

Hírek

2012. Január 14. 14:30, szombat | Helyi
Forrás: MTI

Barsi Ernő zenepedagógust köszöntik Győrben

Barsi Ernő zenepedagógust köszöntik Győrben

A 92 éves Barsi Ernő zenepedagógus, néprajzkutató névnapja és gyógyulása alkalmából \"örömünnepet\" rendeznek volt tanítványai és tisztelői szombaton Győrben, a Petőfi Sándor Művelődési Házban.

A súlyos betegségből felépült zenepedagógust köszöntő műsorban népdalénekesek, kórusok és néptáncegyüttesek lépnek fel.

Mások mellett Csiba Julcsi, Kóródi-Kovács Anna, a Melodiárium Kamarakórus, Váray Tamás és a Silver Bells Kórus válogatást ad elő repertoárjából, a Csobolyó, a Csutora, a Pipitér, a Rába és a Regős Néptáncegyüttes pedig különféle tájegységek táncait adja elő. Az ünneplés táncházzal zárul.

Barsi Ernő főiskolai tanár, zenepedagógus, zenetörténész, néprajzkutató fiatalok generációit tanította a zene szeretetére. A Zeneakadémián európai hírű mesterek oktatták: Kodály Zoltán
népzenére tanította, a hegedű tanszakon pedig Waldbauer Imre volt a tanára, aki először játszott Bartók vonósnégyest a világon.

A hegedűtanári diploma megszerzése után Barsi Ernő Győrben kapott állást, 1947-óta a Rába-parti városban tevékenykedik. Szervezett zeneiskolát és oktatott a konzervatóriumban. Tizenkét év után tanári hivatását a tanítóképzőben folytatta pályafutását.

A tanítás mellett rendszeresen járt népdalgyűjtő utakon, tartott ismeretterjesztő előadásokat kis falvakban. 1970-ben doktorált, ugyanabban az évben jelent meg Daloló Rábaköz című népdalgyűjteménye. A kötetet örömmel fogadták a vidék népdalkörei és együttesei, iskolái és óvodái, volt miből meríteni, ha műsorokra, vetélkedőkre készültek. Tizenöt év múlva jelent meg a második, lényegesen bővített kiadás, 2008-ban pedig a harmadik kiadás. Míg az első kiadás 170 népdalt, a második már kétszázat tartalmazott, a harmadik pedig már 450 népdalt és mondókát adott közre olyan adattárral, amely a dalok néprajzi hátterét is megismerteti napjaink énekeseivel. A rábaközi népdalgyűjteményt a Szigetközből, a burgenlandi Őrvidékről és Bükkaljáról újabbak követték Barsi Ernő jóvoltából.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 03. 08:22, kedd | Helyi

A polgármester elnapolta a közgyűlést és újabb feljelentéseket tett

Mindezt a közleményéből tudjuk, amit péntek kora délután hozott nyilvánosságra. Az előzményeket a pénteki közgyűlés legelejéről szóló tudósításunkban láthatják.

2026. Február 03. 08:06, kedd | Helyi

Tovább zöldülhet a Szigetköz

Több mint 3 milliárd forint támogatás érkezik a Szigetközbe.

2026. Február 03. 07:06, kedd | Helyi

Csendben elaludt Magyarország legidősebb embere Győrújbaráton

Elhunyt Magyarország legidősebb embere, Juhász Árpádné. Teri néni 1914. május 14-én született, 2022 decembere óta volt ő az ország leigidősebbje és a győrújbaráti idősotthonban hunyt el.

2026. Február 02. 08:29, hétfő | Helyi

Európai ifjúsági kézilabdaliga – Győr is indul az első női idényben

A Győr, a Ferencváros és a Debrecen is indul az európai ifjúsági kézilabdaliga első női kiírásában.