Városlista
2024. szeptember 14, szombat - Szeréna

Hírek

2015. Március 10. 15:49, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Bőrön át küldött elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeken

Bőrön át küldött elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeken

Bőrön át adott elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeknek megőrizni az egyensúlyukat - állapították meg tesztek segítségével svéd tudósok.

A készülék a beteg füle mögé illesztett tapaszokon keresztül juttat finom elektromos jelet az agy egyensúlyközpontjaiba. Felhelyezésükhöz nincs szükség sebészi beavatkozásra, mint a Parkinson-kór súlyos eseteinél alkalmazott agyi mélystimulációnál - számolt be a Brain Stimulation című szaklapban közölt tanulmányról a youthhealthmag.com portál.
Az eszköz a fájdalomcsillapításra használt, bőrön keresztüli elektromos idegi stimulációs terápiánál alkalmazott készülékhez hasonlít. A tapaszok kis villamos töltést juttatnak a bőrön át az agy úgynevezett vesztibuláris rendszerébe, amely az egyensúlyt szabályozza. A Parkinson-kórban szenvedő páciensek közül sokaknak gondot jelent az egyensúly megőrzése.
A Götegborgi Egyetem tudósai kettős "vakvizsgálattal" tesztelték a módszert tíz Parkinson-kóros beteg részvételével. A betegek egyik nap vesztibuláris stimulációt kaptak, másik nap placebót, azaz ilyenkor semmiféle jelet nem küldött a készülék az agyba. Egyensúlyvizsgálat egészítette ki a teszteket. A teszteket a kórra adott leggyakoribb gyógyszer, a levodopa szedése mellett, valamint anélkül is elvégezték.
Az eredmények azt mutatták, hogy az elektromos stimuláció javította a páciensek egyensúlyát és más tüneteit: segített az egyensúlyt visszanyerni és csökkentette azoknak az alkalmaknak a számát, amikor a páciensek lecsukott szemmel megszédültek. Az egyensúly megőrzésében legjobban a gyógyszer és a stimuláció együttes alkalmazása segített.
A résztvevők nem tudták megkülönböztetni, mikor kaptak stimulációt és mikor nem kaptak elektromos jelet, csak az utalt a terápiára, hogy javult az egyensúlyuk.
A Parkinson-kór kezelésének nagy problémája, hogy a levodopa a betegség előrehaladtával elveszti hatásosságát, sőt akaratlan mozgásokat is előidézhet.
A világszerte emberek millióit sújtó kór degeneratív idegrendszeri megbetegedés, mozgásproblémákat okoz: a végtagok remegését, merevségét, a mozdulatok lelassulását, tartási nehézségeket. Idővel a pácienseknek a mindennapi feladatok ellátása is gondot jelent.
A Parkinson-kórnak jelenleg nincs gyógymódja, de megfelelő kezelésekkel csökkenthetőek a tünetei, és bizonyos ideig jó minőségű élet biztosítható a pácienseknek.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 14. 08:41, szombat | Belföld

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a Magyar Honvédség felkészült az árvíz elleni védekezésre

A Magyar Honvédség készen áll arra, hogy szükség esetén segítséget nyújtson egy árvízi veszélyhelyzet kezelésében – közölte a honvédelmi miniszter a tárcának az MTI-hez pénteken eljuttatott közleménye szerint.

2024. Szeptember 14. 08:40, szombat | Belföld

Orbán Viktor az IMF vezérigazgatójával tárgyalt a világgazdaságról, a blokkosodás elleni fellépésről

Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Karmelita kolostorban fogadta Kristalina Georgievát, a Nemzetközi Valutaalap IMF vezérigazgatóját - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.