Hírek
2012. Január 14. 06:56, szombat |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Cigistop: egy egészségesebb nemzedék felnevelése a cél
Magyarországon a dohányzással összefüggő megbetegedések és halálozások száma kiemelkedő, ezért ez a tevékenység jelentős népegészségügyi problémát jelent az ország számára.
Az aktív dohányosok száma 2,5 millió körül mozog, a cigaretta káros hatásai miatt évente 28 ezer ember veszti életét. A Rádió Orient műsorában Szabó Enikő a dohányzást szigorító új törvényt mutatta be. A helyettes országos tisztifőorvos elmondta, a korábbi enyhébb szabályozás nem hozta a várt eredményt. Kiemelte: az új törvény túl szigorú, de ez is volt a jogalkotó célja.
Szabó Enikő a dohányzást szigorító új jogszabályt járta körbe Dudás Ferenc közigazgatási szakértővel. A helyettes országos tisztifőorvos elmondta: a dohányzás komoly népegészségügyi problémát jelent. Az országban a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek következtében 19 percenként veszti életét egy ember. Ez évente 28 ezer értelmetlen halált jelent – emelte ki a Rádió Orient vendége.
Az OrientPress Hírügynökség közigazgatási rádiójának vendége elmondta, Magyarországon jelenleg 2,5 millió aktív dohányos van, melynek számottevő része fiatalkorú. A számok jól mutatják, hogy valamit lépni kellett a dohányzás visszaszorítása érdekében. A szigorító jogszabállyal a jogalkotó minimumra kívánja csökkenteni a dohányzás következtében kialakuló betegségek okozta halálozások számát. „Tenni kellett valamit, hiszen a cigarettázás miatt kialakuló betegségek nagy része irreverzibilis. Az eldohányzott éveket nem lehet visszahozni” – hangsúlyozta a helyettes országos tisztifőorvos.
A Rádió Orient műsorának vendége kifejtette: az új törvény április 1-jéig 3 hónapos türelmi időt biztosít az átállásra. Hozzátette: nem a büntetés a cél, hanem a helyes irány megtalálásában való segítségnyújtás. „Célunk a figyelemfelhívás és a figyelmeztetés. A jogszabály által megfogalmazott szankciók áprilistól várhatóak, az ellenőrzések azonban jelenleg is folyamatosak” – tette hozzá.
Az új szabályzás túl szigorú, de ez is volt a cél – hangsúlyozta Szabó Enikő. „A gyengébb jogszabály nem hozta meg az elvárt eredményeket, az értelmetlen halálok elkerüléséhez nagyobb szigorra van szükség. Az új törvény értelmében zárt térben, vagy például az egészségügyi és a közoktatási intézmények teljes területén tilos a dohányzás. Célunk egy egészségesebb nemzedék felnevelése” – emelte ki a közigazgatási rádió vendége.
A helyettes országos tisztifőorvos elmondta, a bírságolásnál fokozatosság várható. A tiltott helyen rágyújtók 20-50 ezer forint bírságot kaphatnak, míg a dohányzási tilalom betartásáért felelős személyek mulasztás esetén 100-250 ezer forint büntetésre számíthatnak. „Az ÁNTSZ minden esetben átfogó vizsgálatot fog végezni. Például, ha az üzemeltető minden eszközt megtett a cigarettázók figyelmeztetésére, akkor csak a szabályszegőt éri felelősségre vonás” – ismertette a szankciókat a rádió vendége.
Szabó Enikő a pozitív példák fontosságára is felhívta a figyelmet. A család, az orvosok és a tanárok példamutatása sokat segíthet a rászokás megelőzésében. Ez esetben pedig nem kellene megküzdeni a leszoktatás segítésének nehézségeivel – emelte ki.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 19. 08:10, csütörtök | Belföld
Bemutatták az első magyar elektromos csuklós buszt
Bemutatta az első magyar gyártású elektromos meghajtású csuklós autóbuszt a Kravtex-Kühne csoport és a Volánbusz Zrt. szerdán Budapesten.
2024. December 19. 08:06, csütörtök | Belföld
Varga Mihály: Magyarország a 4. helyre lépett elő az uniós gazdaságfehérítési rangsorban
Elismerés az Európai Bizottságtól: Magyarország a 4. helyre lépett elő az uniós gazdaságfehérítési rangsorban - közölte a pénzügyminiszter a Facebook-oldalán szerdán.
2024. December 19. 08:04, csütörtök | Belföld
A MOHU megnövelt kapacitással dolgozik a karácsonyi időszakban
A MOHU a karácsonyi időszakban megnövelt kapacitással dolgozik a zökkenőmentes visszaváltás érdekében - közölte a vállalat szerdán az MTI-vel.