Hírek
2020. Március 31. 13:40, kedd | Belföld
Durva visszaesés után gyorsan felépülhet a világ turizmusa
Az Oxford Economics Company tanulmányt készített, amelyben azt vizsgálja, hogy a COVID-19 vírus következtében kialakult helyzet hogyan hat a világ turizmusára, és milyen folyamatok várhatók.
A nemzetközi tanulmány leszögezi: a védekezés során meghozott kormányzati intézkedések (határlezárások, utazási korlátozások) sokkal súlyosabban befolyásolják a turizmust, mint korábban becsülték, ráadásul a februári jelentéshez képest a vírus a vártnál gyorsabban és szélesebb körben terjedt el.
Hol tart a járvány?
A WHO március 11-én világjárványnak (pandémia) minősítette a COVID-19-et. Március 15-én már 150 ezer dokumentált esetet regisztráltak világszerte, összesen 5700 halálos esettel több mint 140 országban. A számok exponenciálisan nőnek.
Az esetek 80%-a négy országban, Kínában, Dél-Koreában, Olaszországban és Iránban jelentkezett, ugyanakkor gyors ütemben nőtt a fertőzöttek száma Európán belül Spanyolországban, Németországban, Franciaországban, Svájcban, valamint Nagy-Britanniában. A turizmusra a hivatalos utazási korlátozások, a rendezvények lemondása és az utazások törlése, elhalasztása voltak a legjelentősebb hatással.
Forgatókönyvek a globális csökkenésre
Az Oxford Economics Company szerint az utazások számának példátlan, globális méretű csökkenése a teljes 2020-as évre valószínűsíthető. Becslésük szerint a globális turistaérkezések számának legalább 10,5%-os csökkenése (155 millióval kevesebb turistaérkezés) várható 2019-hez képest már akkor is, ha az érintett országokban öt hónapon belül sikerül visszaszorítani a vírus terjedését.
Ebben az esetben az ázsiai-csendes-óceáni térség turizmusa szenvedi el a legnagyobb károkat 15,4%-os (55 millió fős) csökkenéssel a 2020-as turistaérkezéseket tekintve. Európa 9,7%-os (72 millió fős) visszaesésre számíthat, a Közel-Kelet 5,8%-os, Észak-Amerika pedig 10,9%-os csökkenéssel nézhet szemben, ami nagyobb a 9/11-et követő többéves visszaesésnél.
Ám nagyobb baj is lehet. Mert, ha az érintett országokban nem sikerül öt hónapon belül visszaszorítani a járványt, a beutazó turisták számában bekövetkező csökkenés globálisan elérheti a 17,9%-ot (263 millió főt). Ez esetben az Amerikát és Európát sújtó visszaesés elérheti az ázsiai-csendes-óceáni régió veszteségeit.
Teljes helyreállás 2022-2023-ra várható
Az Oxford Economics a 2020-as gazdasági növekedési előrejelzéseket is csökkentette. Sőt, véleménye szerint további negatív korrekciókra is szükség lehet, mivel a különböző kormányzati intézkedéseket a gazdaság mélyülő válsága követheti. Beruházásokat halasztanak el, csökken a vásárlóerő, módosítják a korábbi foglalásokat, terveket, melyek hatásai szinte beláthatatlanok.
A járvány elhúzódása esetén a globális GDP növekedése a 2019-es 2,6%-ról 2020-ban 1,1%-ra eshet vissza, ami valamennyi jelentős gazdasági szektorra hatással lesz.
Ugyanakkor azzal számolnak, hogy amint a helyzet stabilizálódik, gyors regenerálódás következhet a turisztikai szektorban, mert a korábbi, nagy visszaeséssel járó időszakok után is bebizonyosodott, hogy az utazás iránti igény ellenálló, és aránylag gyorsan képes újjáéledni. A tanulmány szerint teljes helyreállásra 2022-2023-ra lehet csak számolni.
Forrás: mtu.gov.hu
Kép: turizmus.com
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:23, szombat | Belföld
Mávinform: helyreállították a pénteken leszakadt felsővezetéket Kelenföldön
Valamennyi vágányt átadtak a vonatforgalom részére Budapesten, a kelenföldi állomáson, miután szombaton hajnalban befejezték a pénteken leszakadt felsővezeték végleges helyreállítását
2024. November 23. 08:22, szombat | Belföld
Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól -
2024. November 23. 08:20, szombat | Belföld
Kövér László: lehetőséget kell adni a tehetség és a szorgalom kibontakozásának
Fontos, hogy lehetőséget adjunk a gyerekekben meglévő tehetség és szorgalom kibontakozásának, az ösztöndíjrendszer pedig biztonságot ad tanulmányaikhoz –