Hírek
2011. Október 14. 07:45, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Egyesítették az orvostudomány két 'Szent Grálját'

A tudósok bejelentették, hogy első alkalommal sikerült embereket egyidejűleg génterápiával és őssejtterápiával is kezelni - vagyis egyesíteni az orvostudomány két 'Szent Gráljának' tartott technológiát.
A beszámolók szerint a módszernek köszönhetően egy napon a genetikai betegségben szenvedőket saját sejtjeikkel gyógyíthatják majd az orvosok.
A kísérletek során a tudósok egy májbetegségben szenvedő pácienstől vett őssejtben létrejött mutációt voltak képesek korrigálni. A szakemberek szerint ez hatalmas előrelépést, mivel jelenleg genetikai betegségben szenvedő emberek őssejtjeit nem tudják terápiás célokra felhasználni, mivel ezek a sejtek is tartalmazzák a hibás genetikai kódot, amely eredetileg a pácienst megbetegítette - írja a Nature.
A kísérletben részt vevő alany májcirrózisban szenvedett - ez az egyik leggyakoribb genetikai eredetű kór Európában, amely minden 2000. embert érinti. A betegtől származó őssejtből molekuláris szikével vágták ki a mutációt okozó szakaszt, és javították ki a hibát - végül májsejtté alakították, hogy ellenőrizzék az eredményt.
A tudósok elmondták: a májsejtek tökéletesen működtek, genetikai mutációnak nyomát sem mutatták, vagyis az eljárás sikeres volt. Sőt, a sejteket egerekbe is beültették, ahol a beavatkozás után 6 héttel sem volt velük probléma. A módszer azonban egyelőre nagyon kezdeti stádiumban jár, és már több aggály is felmerült vele szemben - ezeket próbálják majd eloszlatni a tudósok a további kísérletek során.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 02. 07:42, szerda | Belföld
Gázkitermelési érdekeltségeket vásárolt a Mol
A Mol megvásárolta a az O&GD Endrőd környéki gázmezőit és az ehhez kapcsolódó infrastruktúrát - közölte a Mol kedden az MTI-vel.
2025. Április 02. 07:38, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: a mai naptól megnövelt kapacitással működik a Magyarország és Szlovákia közötti összekötő földgázvezeték
A mai naptól megnövelt kapacitással működik a Magyarország és Szlovákia közötti összekötő földgázvezeték - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Komáromban.
2025. Április 02. 07:37, szerda | Belföld
Az óvoda felrobbantásával fenyegetőzött
Közveszéllyel fenyegetés bűntette miatt az Esztergomi Járási Ügyészség bíróság elé állította az óvoda felrobbantásával fenyegetőző elkövetőt.
2025. Április 01. 07:29, kedd | Belföld
Nagy Mártont továbbra is hisz abban, hogy az idei a gazdasági áttörés éve
Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már 3 százalék feletti növekedés, a következő években pedig a GDP dinamikus bővülése várható