Hírek
2017. Október 11. 16:00, szerda | Külföld
Eladásra kerül Leonardo da Vinci egyetlen, magánkézben lévő festménye
Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát - jelentette be kedden New Yorkban a Christie\'s aukciósház.
Jézus Krisztus 1500 körül született éteri portréját, amelyet "a férfi Mona Lisaként" is emlegetnek, sokáig elveszettnek hitték. A londoni National Gallery 2011-ben mutatta be a 65-ször 45 centiméteres festményt, amelyről akkor azt közölték, hogy "a közelmúltban került elő", és hogy 2010-ben fejeződött be a restaurálása.
A képen az élénk kék ruhát viselő Jézus felsőteste és arca látható, amint egyik kezét áldásra emeli, másikban pedig kristálygömböt tart.
A Christie's keddi közleménye szerint a festmény egy európai gyűjtő tulajdonában van, aki "újrafelfedezése és 2005-ben kezdődött restaurálása után" vásárolta.
A festményt előkerülése után sokáig egy Leonardo-tanítvány által festett másolatnak vélték, végül egy nemzetközi szakértői csoport megállapította eredetiségét.

Robert Simon New York-i galériatulajdonos szerint a kép 1649-ben I. Károly angol király birtokában volt és sokáig a korona tulajdonában állt, 1900 környékén azonban nyoma veszett. Amikor a National Gallery 2011 és 2012 fordulóján kiállította, a festmény egy amerikai gyűjtő tulajdonában volt.
A műkincspiacon igazi ritkaságnak számító képet november 15-én árverezik el New Yorkban, előtte Hongkongban, San Franciscóban és Londonban állítják ki.
Leonardónak kevesebb mint 20 festménye maradt fenn, egyetlen kivétellel mind közgyűjteményben található.
A Salvator Mundi minden idők egyik legdrágább, árverésen gazdát cserélő festménye lehet.
Forrás: MTI
Fotó: wikipedia
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 03. 07:22, kedd | Külföld
Donald Trump: India beleegyezett, hogy leállítja az orosz kőolaj vásárlását
Donald Trump amerikai elnök szerint India miniszterelnöke hétfői telefonbeszélgetésük során beleegyezett az orosz kőolaj vásárlásának leállításába, és helyette több energiahordozót szerez be az Egyesült Államokból.
2026. Február 02. 10:00, hétfő | Külföld
Donald Trump: Venezuela komoly bevételhez jut majd az Egyesült Államok révén eladott, onnan szármaszó kőolajból
Venezuela komoly bevételhez jut majd az Egyesült Államok révén eladott, onnan szármaszó kőolajból, de a bevételen megosztozik a két ország – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
2026. Január 30. 07:06, péntek | Külföld
Donald Trump: az orosz elnök beleegyezett abba, hogy egy hétig nem löveti Kijevet a hideg idő miatt
Vlagyimir Putyin orosz elnök beleegyezett abba, hogy egy hétig nem löveti Kijevet a hideg időjárásra tekintettel - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.

