Hírek
2014. Február 15. 12:03, szombat |
Helyi
Forrás: MTI
Elhunyt Radnóti Miklós özvegye
Gyarmati Fannit életének 102. évében, szombat hajnalban érte a halál - mondta Gellért Lajos.
Gyarmati Fannit életének 102. évében, szombat hajnalban érte a halál - mondta Gellért Lajos. Hozzátette, hogy Radnóti Miklós özvegyét a kerület saját halottjának tekinti.Gyarmati Fanni 1912. szeptember 8-án született Budapesten.Szerelme a költővel 14 éves korában kezdődött, majd miután Radnóti Miklós Szegeden ledoktorált, 1935. augusztus 11-én házasodtak össze.
Ő volt az ihletője a magyar költészetben ritka hitvesi líra gyengéd hangú darabjainak. Fanni nemcsak szerelme, hanem igazi társa, barátja és kritikusa is volt a költőnek, kapcsolatuk a férfi és nő közötti egyenrangúság elfogadásán alapult.

Alakját férje számos költeményben megörökítette. Róla szól az Erőltetett menet halhatatlan sora: "és Fanni várna szőkén a rőt sövény előtt". A munkaszolgálatba hurcolt költő számára ő, a feleség jelentette a biztos pontot, a kapaszkodót, a köteléket az élethez. 1944-ben - nem sokkal meggyilkolása előtt - is hozzá írta verseit, a Hetedik eclogát és a Levél a hitveshez című költeményt.
Gyarmati Fanni a második világháború után orosz- és franciatanári diplomát szerzett. Előbb a Jurányi utcai közgazdasági középiskolában tanított gyorsírást, majd a színházművészeti főiskolán francia nyelvet.
Gyarmati Fanni a költővel kötött házassága óta mindvégig a XIII. kerületi Pozsonyi úti lakásban élt. 1999-ben a XIII. kerület, majd 2005-ben Budapest díszpolgárává választották. 2009 decemberében - a Radnóti-emlékév alkalmából - a Magyar Köztársaság Középkeresztjével tüntették ki több évtizedes magas színvonalú oktatói munkájáért, valamint a Radnóti-hagyaték összegyűjtéséért, gondozásáért és közrebocsátásáért. 2012-ben Radnóti-díjat kapott.
Egész életében kerülte a nyilvánosságot, nem vállalt közszereplést, magánemberként őrizve férje emlékét.Az özvegy 2008-ban a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára Kézirattárának adományozta Radnóti teljes kéziratos hagyatékát.
Fotó:kulturszalon.hu
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 16. 08:24, kedd | Helyi
Labdarúgás: Győr átvette a vezetést a tabellán!
A Győr átvette a vezetést a tabellán a labdarúgó Fizz Liga 17. fordulójában, mivel egygólos győzelmet aratott Nyíregyházán, míg a címvédő és eddig éllovas Ferencváros hazai pályán 1-0-ra kikapott a harmadik Debrecentől.
2025. December 16. 08:02, kedd | Helyi
Látogatási tilalom a Kardiológiai Osztályon
A Petz-kórház tájékoztatása szerint december 12-től határozatlan időre a Kardiológiai Osztályon hasmenéses megbetegedés okozta esethalmozódás miatt látogatási tilalom van érvényben.
2025. December 16. 07:10, kedd | Helyi
„Passzold vissza, tesó!” győri óvodai kihívás – kihirdették a győzteseket
A győri óvodák idén is lelkesen csatlakoztak a „Passzold vissza, tesó!” országos kihíváshoz, amelyre városunk önkormányzata külön versenyt is hirdetett a Hulladékcsökkentési Hét keretében.
2025. December 15. 08:26, hétfő | Helyi
Az év sportolói lettek a hallgatók
A Széchenyi István Egyetem tíz hallgatója vehette át az Év egyetemi sportolója díjat. Az eseményre Magyar Egyetemi–Főiskolai Sportszövetség tartotta évzáró gáláján került sor a Zeneakadémián.
