Városlista
2024. május 7, kedd - Gizella

Hírek

2018. Április 16. 07:50, hétfő | Külföld

Elképesztő dologra bukkantak az óceán mélyén

Elképesztő dologra bukkantak az óceán mélyén

Japán kutatók azt mondják, eddigi ismeretlen, hatalmas ritkaföldfém-mezőre bukkantak a Csendes-óceán alatt.

A készletek több száz évre elegendők lehetnek a technológiai vállalatok számára, ami alapjaiban rendezheti az elektromos járművek és az elektronikai eszközök piacát is.

Hozzávetőlegesen 2500 négyzetkilométernyi kiterjedésű, egybefüggő ritkaföldfém-lelőhelyet találtak japán kutatók a Csendes-óceán fenekén, Tokiótól mintegy 1850 kilométerre, Minamitorishima sziget közelében. Ha állításaik helytállók, a lelet évszázadokra megoldhatja napjaink technológiai vállalatainak egyik legégetőbb problémáját. – számol be róla a CNBC.

Közel ezer évre szólhat

A Nature Publishing Group publikálta tanulmány szerint a terület egyedülállóan gazdag olyan ritkaföldfémekben, melyek nélkülözhetetlenek a napjaink csúcstechnológiáit fejlesztő és tulajdonló vállalatok, valamint egyes űrtechnológiai megoldások számára. E fémfélék nélkül nem készülhetnek egyre többet tudó elektronikai eszközök, elektromos járművek és az azokba való akkumulátorok sem.

Az Origo is írt arról, hogy a világ élvonalbeli vállalatainak – legyen szó akár autógyártókról, akár mobiltelefonokat is szállító technológiai cégekről – folyamatos kihívást jelent az, hogy a gyártáshoz szükséges nyersanyagok rendelkezésre álljanak.

A japán kutatók azt mondják, a most feltárt terület nagyjából 16 millió tonna ritkaföldfém-oxidot koncentrál. Ebből meg lehet oldani:

780 évre az ittrium,
620 évre az európium,
420 évre a terbium,
és 730 évre a világ diszpórziummal való ellátását.

A szenzációs lelet bejelentése kapcsán egyesek nem fukarkodtak a nagy ívű állításokkal, és úgy fogalmaztak, az óceáni terület „végtelen készleteket" biztosít az ezekre az elemekre igényt tartó iparágak számára.

A minden kétséget kizáróan rendkívül értékes lelőhely azonban várhatóan még úgyis érintetlen marad legalább néhány évig, hogy a japán kormány is támogatja a feltárásra létrejött, számos céget és kutatócsoportot tömörítő konzorciumot. Az óceán fenekéről kitermelni ezeket a fontos ritkaföldfémeket egészen más technológiákat kíván, mint a szárazföldön. Szakértők szerint csak a megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséhez öt évre lesz szükség, és bizonyosan nagyon sokba fog majd kerülni a munkálatok beindítása.

Forrás: origo.hu

Főkép: AFP/Noaa - Felvétel a víz alatti Kawio Barat vulkánról az indonéz vizek alatt

Kép: Nature - A kutatási területet bemutató térkép a lelőhelyet a nyilvánosság számára bejelentő tanulmányból

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése