Hírek
2011. December 23. 07:12, péntek |
Külföld
Forrás: mno.hu
ENSZ-döntés Tóásó ügyében
A bolíviai kormány és Tóásó Előd testvére is megkapta szerdán a hivatalos levelet az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának speciális eljárásokkal foglalkozó részlegétől.
Az önkényes fogvatartásokat vizsgáló munkacsoport független jogi szakértők vizsgálata alapján felszólította Bolívia kormányát, hogy mivel önkényesen tartják fogva a magyar állampolgárságú Tóásó Elődöt, ezért azonnal engedjék szabadon.
A munkacsoport a tízoldalas jelentésében megállapította, hogy a latin-amerikai ország kormánya több ponton megszegte az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatát, és az öt ország jogászaiból álló szakértők (több hónapos vizsgálat után) azt is megállapították: Tóásó Elődöt letartoztatási parancs nélkül, jogtalanul tartóztatták le, a cochabambai bíróság nem illetékes az ügyben, ezért az ott két részletben lefolytatott vádemelési összefoglaló tárgyalás nem volt jogszerű; a La Pazban tervezett tárgyalás illetékesség hiánya miatt nem jogszerű, az ügyet kizárólag Santa Cruzban lehet lefolytatni; Bolívia megsértette az ártatlanság vélelmét azzal, hogy a letartóztatás pillanatától bűnösnek mondták ki számtalan interjúban, nyilatkozatban, óriásplakátokon és választási kampányban, és végül nem tartották be a 18 hónapra maximalizált előzetes letartóztatási szabályt.
A munkacsoport jelentésében sérelmezi, hogy a letartóztatást követő 32 hónap alatt nem került sor a vádemelési tárgyalásra (még mindig az eljárási szakaszban tart az ügy), több ponton megsértették a független, tisztességes bírósághoz és tárgyaláshoz való jog nemzetközi szabályait.
Ma Budapesten a Székely Szeretetszolgálat bejelentette: vállalja egy nemzetközi hírű jogvédő, Santa Cruzban élő ügyvéd megbízásának összes költségét, így a várhatóan a jövő év első felében lezajló tárgyaláson ő fogja a magyar állampolgárságú erdélyi magyar férfi védelmét ellátni. A család és a Székely Szeretetszolgálat az ENSZ-Főbiztosság véleménye alapján nemzetközi kampányba kezd Tóásó Előd kiszabadításáért és rehabilitálásáért.
Az elmúlt években a következő, nemzetközi ismertségű politikai foglyok ügyében hozott hasonló tartalmú jelentést az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának önkényes fogvatartásokat vizsgáló munkacsoportja:
Liu Xiaobo kínai emberjogi aktivista, 2010 Nobel-békedíjasa
Emaddeddin Baghi iráni emberjogi aktivista
Maria Lourdes Afiuni venezuelai bírónő
Haithem Al-maleh szíriai bíró, emberjogi aktivista
több kubai ellenzéki értelmiségi, akiket a jelentést követően szabadon engedtek
Birtukan Mideksa etiópiai bíró, akit a jelentést követően szabadon engedtek.
Ezek érdekelhetnek még
2024. Szeptember 15. 09:00, vasárnap | Külföld
Romániában öt ember meghalt, több százat evakuálni kellett a heves esőzések és áradások miatt
Romániában öt ember meghalt, több százat evakuálni kellett a szombatra virradóra bekövetkezett heves esőzések és áradások miatt. A legtöbb kárt Galac megyéből jelentették.
2024. Szeptember 14. 08:44, szombat | Külföld
A nyugati fegyverek oroszországi bevetése is témája Joe Biden és Keir Starmer washingtoni tárgyalásainak
Az Ukrajna rendelkezésére bocsátott nyugati fegyverek oroszországi bevetése is témája Joe Biden és Keir Starmer washingtoni tárgyalásainak
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Külföld
Az ukrán elnök elutasította a kínai-brazil béketervet
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök destruktívnak nevezte és elutasította a kínai-brazil béketervet, mivel szerinte az nem több egy politikai nyilatkozatnál, amelyet ráadásul nem egyeztettek Ukrajnával.
2024. Szeptember 12. 19:48, csütörtök | Külföld
Putyin: a nyugati nagy hatótávolságú precíziós fegyverek bevetése a NATO közvetlen részvételét jelentené a háborúban
nyugati nagy hatótávolságú precíziós fegyverek Oroszország elleni bevetése a NATO-országok közvetlen részvételét jelentené az ukrajnai harci cselekményekben