Városlista
2024. szeptember 26, csütörtök - Jusztina

Hírek

2017. Január 05. 12:00, csütörtök | Helyi
Forrás: győr-moson-sopron megyei katasztrófavédelmi igazgatóság

Felelősségteljesen, a szabályokat ismerve lépjünk a jégre!

Felelősségteljesen, a szabályokat ismerve lépjünk a jégre!

Az időjárási előrejelzések alapján a következő napokban már tartósan fagypont alá süllyed a hőmérséklet megyénkben.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság néhány jó tanáccsal szeretné felhívni a téli sportok kedvelőinek figyelmét a megelőző óvintézkedésekre.

Szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog! A szabad vizek jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá.

A part közelében a jég rendszerint vékonyabb, néha üreges, ezért könnyebben törik. Beszűküléseknél az áramlatok gyengíthetik a jeget, a meleg források különösen veszélyesek, mert nem mindig hoznak létre jégmentes helyeket, hanem csak elvékonyítják a jeget, és ez nem látható.

A jégre lépés előtt vizsgáljuk meg annak minőségét.A legbiztonságosabb a jól átlátszó, homogén állapotú jég.

Sűrű hótakaró alatt a jég vékonyabb, mint a hómentes helyeken. Legalább 8-10 cm-es jégtakaró szükséges a biztonságos téli jeges sportoláshoz, de12 cm-es jégvastagság esetén már biztonságban érezhetjük magunkat.A jég a tavakon, nyílt vizeken soha nem egyforma vastag,ezért ne kíséreljünk meg rajta átkelni.

Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni:

  • a) éjszaka és korlátozott látási viszonyok között;

  • b) járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével;

  • c) kikötők és veszteglőhelyek területén;

  • d) folyóvizeken és azok mellékágain.

A fagyásban lévő jég a következőképpen terhelhető:

kb. 8 cm vastagságú jég - egy felnőtt

kb. 12 cm vastagságú jég - egy csoport, illetve sportolásra alkalmas

kb. 18 cm vastagságú jég – szánkóval, fakutyával való sportolásra is alkalmas

A jégen mindenki csak saját felelősségére tartózkodhat. A biztonság megteremthető, ha néhány hasznos tanácsot megfogadunk.

Fontos tanácsok:

Soha ne egyedül menjünk a jégre kikapcsolódni! Legalább ketten, optimális esetben hárman együtt sportoljunk, így tudunk egymásra figyelni, illetve egymáson segíteni baj esetén.

Fontos a ruházat helyes megválasztása. Testhez simuló több rétegű, lehetőleg kis nedvszívó tulajdonságú (termo, orkán, pamut) ruhákat válasszunk. Ezek lassan engedik át a vizet, így ha vízbe esünk, nem nagy súllyal húznak le és lassabban hűl ki a testünk.

A jégen nyugodtan és egyenletesen lépkedjünk, ha elesünk, könnyebben beszakad a jég. Síbottal vagy bottal ellenőrizzük az előttünk lévő jég vastagságát, szilárdságát.

A jég beszakadását rendszerint előre jelzi a ropogás és recsegés, rianások megjelenése, vagy a jégfelület süllyedése. Ekkor még a beszakadás elkerülhető. Ha beszakad a jég alattunk, akkor azonnal feküdjünk hasra minél nagyobb testfelülettel, lehetőleg arccal a part felé és lassú, nyugodt mozdulatokkal - mindig a lehető legnagyobb testfelülettel - a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni és kússzunk a part felé. Minden lehető eszközzel (pl. a bot keresztbe fordítása) akadályozzuk meg, hogy a jégfelület alá csússzunk, vagy lemerüljünk a vízbe. Nagyon fontos, hogy kerüljük a felesleges mozdulatokat - félve a kihűléstől - , ezáltal megőrizve a ruházatunkban lévő szigetelő légréteget. Igyekezzünk a lábunkkal az ellenkező irányban lévő jég szélét elérni és segítséget kérni. Ha a jég újra beszakad alattunk, vágjunk magunknak utat a part felé addig, míg ki nem jutunk a partra, vagy teherbíró felülethez nem érünk.

A segítségnyújtásnál tartsuk szem előtt az alábbiakat:

Aki segíteni próbál, hason csúszva közelítse meg a bajba jutottat.

Hívjunk segítséget és a mentést végzőt kötelekkel, társakkal biztosítsuk!

Ha más eszköz nincs, egy hosszú, de erős ágat, ruhadarabot nyújtsunk a bajba jutottnak, ha többen vannak, egymás lábát fogva - mint egy hason fekvő lánc – segíthetnek.

A jeges vízből mentett embert azonnal ne vigyük túlfűtött, meleg helyre. Miután jeges ruházatától megszabadítottuk, dörzsöléssel, fokozatosan próbáljuk a vérkeringését beindítani. A bajba jutottat minden esetben orvosi elsősegélyben, orvosi ellátásban kell részesíteni.

Mobiltelefonunkat feltöltött állapotban vigyük magunkkal, így azonnal tudunk segítséget hívni. A közismert segélykérő telefonszámok ingyenesek, ezért a telefonkártya feltöltöttségétől függetlenül hívhatók. Ezek: 112, 105, 104, 107. Bejelentéskor mondják el nevüket, telefonszámukat, valamint azt, hol és mi történt.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 26. 09:16, csütörtök | Helyi

Árvíz után: óriási kár a faanyagban és a vadállományban

Az elmúlt napok, hetek eseményeit meghatározta a többhetes kánikula után érkező Borisz ciklon, majd a nyomában járó árhullám. Akár többezer köbméter faanyagot is elvihetett az ár a Kisalföld Erdőgazdaság Zrt. területéről.

2024. Szeptember 26. 08:09, csütörtök | Helyi

Viharos közgyűléssel zárult a ciklus Győrben

Módosította szervezeti és működési szabályzatát Győr önkormányzata.

2024. Szeptember 26. 07:13, csütörtök | Helyi

13 milliárdért újítottak fel orvosi rendelőket, az egyiket Egyeden

A Magyar falu program részeként az elmúlt öt évben mintegy 13 milliárd forint értékben újítottak fel orvosi rendelőket – mondta a Miniszterelnökség modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztosa

2024. Szeptember 25. 09:13, szerda | Helyi

Elkezdték a rakpartok tisztítását, sok a hordalék, időbe telik

A vártnál gyorsabb apadás a Rába és a Mosoni-Duna partján lehetővé tette, hogy elkezdjék a rakpartok takarítását.