Hírek
2024. Február 16. 09:16, péntek | Helyi
Félnünk kell a kanyarótól Győrben?
A betegség elleni védekezés Magyarországon nagyon hatékony, ezt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jelentette ki a napokban.
Győr viszonylatában kíváncsiak voltunk, ezért helyben is tájékozódtunk. Dr. Schmidt Péter gyermekháziorvos hírportálunknak elmondta, az elmúlt 10-15 évben Győrben nem fordult elő kanyarós eset. A szakember kiemelte, itthon szerencsés helyzetben vagyunk, ugyanis a lakosság 97-99 százaléka átoltott.
Óvatosan a külföldi utakkal
A gyermekháziorvos ellenben figyelmeztetett, ez nem minden országban van így. Kiemelte, ha 14 hónaposnál fiatalabb gyermekünket olyan országba vinnénk, ahol nem kötelező az oltás, nagy lehet a fertőzésveszély. Itthon elszigetelten egy-egy eset lehetett, de ezt az olyan országokból érkező vendégmunkásoknál fordult elő, ahol nem kötelező a kanyaró elleni védőoltás.
Régóta nem okozott gondot
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint Magyarországon hazai eredetű kanyarómegbetegedés már 2002 óta nem volt jelen, és az elmúlt 21 év során mindössze 81 behurcolt vagy behurcolt fertőzéssel összefüggő esetet jelentettek.
A kanyaró cseppfertőzéssel terjed, és komoly tüneteket okozhat, mint például lázat, köhögést, bőrkiütéseket, valamint súlyos esetekben akár agyhártyagyulladást is. Ennek ellenére a természetes úton történő kanyaró átvészelése élethosszig tartó védettséget nyújt. Emiatt azonban kiemelten fontos az oltás, melynek leginkább hatékony módja az MMR (kanyaró, mumpsz, rubeola) kombinált vakcina alkalmazása. A kanyaró elleni védőoltás már 9 hónapos kortól alkalmazható. Az oltást követően az immunitás mintegy két hét múlva alakul ki. A 15 hónapos kor előtt végzett oltást azonban a második életév során (lehetőleg 15 hónapos korban) meg kell ismételni.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 23. 13:45, hétfő | Helyi
Nem a tiltásban van a megoldás – ezt üzeni a február 25-i győri rendezvény
A digitális világ ma már megkerülhetetlen része a fiatalok mindennapjainak. A kérdés nem az, hogy hogyan zárjuk ki belőle a gyerekeket, hanem hogyan tanítjuk meg őket egészségesen jelen lenni benne.
2026. Február 23. 08:21, hétfő | Helyi
Így lehet jelentkezni mammográfiás szűrésre
A Petz-kórház tájékoztatását mutatjuk:
2026. Február 23. 08:07, hétfő | Helyi
Új időpontban, február 27–28-án és március 1-jén jön a Farsangi Csülökparádé Győrben
Gazdag magyaros ízek, közösségi programok és jótékonysági fánksütés a Dunakapu téren.
2026. Február 23. 07:10, hétfő | Helyi
Téli károk után tavaszi helyreállítás
Indulnak az útfelújítások Győr-Moson-Sopron vármegyében.
