Városlista
2026. június 6, szombat - Norbert

Hírek

2025. Augusztus 13. 08:10, szerda | Helyi

Fókuszban a közép-bengáli nyelv az egyetemen

Fókuszban a közép-bengáli nyelv az egyetemen

Az Oxfordi Egyetemmel együttműködésben tart nemzetközi workshopot a Széchenyi István, a programon 11 ország bengáli nyelvvel foglalkozó kutatói vesznek részt, ugyanis a bengáli nyelvé lesz a főszerep.

A Széchenyi István Egyetem a brit Oxfordi Egyetemmel együttműködésben szövegolvasó és -elemző workshopnak ad otthont augusztus közepéig, amelyen 11 ország bengáli nyelvvel foglalkozó kutatói vesznek részt. A nemzetközi tudományos programra többek között az Egyesült Államokból, Indiából, Bangladesből, Franciaországból, illetve Kanadából érkeztek szakértők, akik különböző történeti korszakokból származó, számos műfajt felölelő írásokat ismernek meg közösen – adta hírül az intézmény.

Kevesen tudhatják, hogy a világon mintegy 260 millióan beszélik a bengáli nyelvet, amelynek kutatóit augusztus 5. és 15. között a nemzetközi felsőoktatási világranglisták élmezőnyébe tartozó Oxfordi Egyetemmel együttműködésben a Széchenyi István Egyetem látja vendégül. A közép-bengáli szövegek megismeréséről és elemzéséről szóló tudományos workshopot dr. Bangha Imre, az Oxfordi Egyetem Hindi Tanszékének győri származású oktatója hívta életre.

A programra 11 országból érkeztek a terület szakértői, így például az Egyesült Államokból, Indiából, Bangladesből, Franciaországból, Kanadából, Olaszországból és Szingapúrból. A workshop főelőadói között található az Indianai Egyetem Vallástudományi Tanszékének professzora, Rebecca Manring, illetve a Chicagói Egyetem dél-ázsiai nyelvek és civilizációk területére szakosodott kutatója, Thibaut d’Hubert professzor is.

A 11 napos esemény során a résztvevők szövegolvasási szekciókban mélyülhetnek el a bengáli nyelvi és kulturális értékekben.

Dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese a megnyitón kifejtette: intézményük számára kiemelten fontosak azok a tudományos programok, amelyeken egy-egy szakterület elismert képviselői vesznek részt a világ számos pontjáról.

Dr. Bangha Imre elmondta: rendkívül örül annak, hogy a koronavírus-járvány okozta többéves kihagyás után szülővárosa adhat otthont a 2025-ös workshopnak. „A bengáli kultúra kimondottan közel áll a természethez, így a program során mind beltéren, mind pedig kültéren tartunk tudományos üléseket. Elárulta, hogy a Széchenyi-egyetemhez különleges szál fűzi, mert általános iskolás korában az intézményben látott először számítógépet.

Fotó: Adorján András/ Széchenyi István Egyetem

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 05. 08:26, péntek | Helyi

Mikita Bencével erősítik a szakmai stábot

Eldőlt, hogy Kopornyik Zsolt vezetőedző munkáját Mikita Bence segíti júliustól Győrben, az ETO University Handball Teamnél. A fiatal tréner a NEKA-tól, Balatonboglárról teszi át székhelyét Győrbe.

2026. Június 05. 08:06, péntek | Helyi

Megérkeztek a belvárosi virágoszlopok

A Győr-Szol még márciusban ültetett palántákat a győri belvárosba szánt virágoszlopokba és virágpiramisokba. A palánták mostanra kivirultak, már láthatjuk is őket.

2026. Június 05. 07:05, péntek | Helyi

Vasárnap estig tart Győrben a színházi fesztivál

Ismét Győr ad otthont a Duna Nemzetközi Színházi Fesztiválnak.

2026. Június 04. 08:23, csütörtök | Helyi

Most már hivatalos: Borbély Balázs a Ferencváros új vezetőedzője

A Ferencváros vezetősége mindenben megállapodott Borbély Balázzsal, így a 46 éves felvidéki szakember lett a labdarúgó NB I-ben 36-szoros bajnok együttes vezetőedzője.