Városlista
2026. június 27, szombat - László

Hírek

2026. Május 24. 07:07, vasárnap | Helyi

Hat év után újra megnyitotta kapuit a győrszentiváni Kincsesház

Hat év után újra megnyitotta kapuit a győrszentiváni Kincsesház

Május 9-én ünnepélyes keretek között újra megnyitotta kapuit Győr első és egyetlen tájháza, a győrszentiváni Kincsesház.

A megújult épület nemcsak a településrész múltját őrzi, hanem közösségi összefogás erejének is méltó szimbóluma.

A megnyitó ünnepségen Dr. Balog-Farkas Renáta, Győr Megyei Jogú Város környezetvédelemért felelős tanácsnoka hangsúlyozta: Győrszentiván története évszázadokon átívelő közösség története, amely túlélte a tatárjárást, a török időket, majd az újratelepülés és fejlődés korszakait is.

„Horvát, magyar és német családok éltek itt együtt, dolgoztak és építették közösen ezt a vidéket. A Kincsesház ezt a múltat, ezt az összetartozást őrzi számunkra” – fogalmazott.

A nádfedeles tájház már az 1850-es években állt, amit a tisztaszoba mestergerendáján olvasható 1852-es évszám is bizonyít. Az épület különleges értéket képvisel, hiszen kevés hasonló parasztház maradt fenn napjainkra.

A kiállítás bemutatja Győrszentiván egykori mindennapjait, a földművelésre és állattartásra épülő paraszti életformát, valamint azt a társadalmi átalakulást is, amelyet a vasút megjelenése és Győr iparosodása hozott magával. A tájház egyszerre idézi fel a hagyományos falusi világot és a kialakuló gyári munkás élet mindennapjait.

A tanácsnok kiemelte: a Kincsesház fennmaradása és újjászületése példaértékű civil összefogás eredménye. Köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt évtizedekben gyűjtötték, megőrizték és gondját viselték a gyűjteménynek, különösen a Szentivániak Szentivánért Alapítványnak.

Az alapítvány 31 évvel ezelőtt 17 győrszentiváni születésű helyi lakos kezdeményezésére jött létre azzal a céllal, hogy megőrizze a városrész kulturális örökségét és közösséget építsen a hagyományok ápolásán keresztül. Az alapítvány vásárolta meg a nádfedeles házat is, amelyben létrehozták a Kincsesházat, és több mint két évtizeden át gondoskodtak annak működéséről.

Pintér Bence, Győr polgármestere Szentiván Szolgálatáért díjat adományozott a Szentivániak Szentivánért Alapítványnak a településrész szellemi és tárgyi örökségének megőrzéséért végzett több évtizedes munkájuk elismeréseként.

Dr. Balog-Farkas Renáta a díj átadásakor úgy fogalmazott:
„Egy közösség erejét nemcsak az mutatja meg, hogyan épít új dolgokat, hanem az is, hogyan vigyáz arra, amit örökölt.”

A megújult Kincsesház a jövőben ismét fontos közösségi és kulturális találkozóhelye lehet Győrszentivánnak, miközben élő kapcsolatot teremt múlt és jelen között. (Kép és szöveg: gyor.hu)

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 26. 08:22, péntek | Helyi

Győrkőc: egy híján húsz. Ragyogj!

A Győrkőcfesztivál immár 19. alkalommal várja a családokat, és mára Győr egyik legismertebb, legkedveltebb nyári rendezvényévé vált.

2026. Június 26. 08:08, péntek | Helyi

Három alpolgármestere van már Pintér Bencének

Tóth Péter kabinetfőnök mostantól Pintér Bence polgármester harmadik helyetteseként folytatja munkáját a győri önkormányzatnál.

2026. Június 26. 07:08, péntek | Helyi

Változik a vasúti menetrend a Győrt érintő vonalakon június 27. és július 3. között

Karbantartási munkák miatt módosul egyes vonatok menetrendje a Budapest–Hegyeshalom, a Budapest–Sopron, a Tatabánya–Oroszlány és a Csorna–Szombathely vasútvonalakon 2026. június 27. és július 3. között.

2026. Június 25. 08:23, csütörtök | Helyi

Labdarúgó NB I – Angyalföldön kezd a bajnok ETO

A bajnok ETO az élvonalba visszajutott Vasas otthonában kezdi a labdarúgó OTP Bank Liga 2026-27-es idényét.