Városlista
2026. július 17, péntek - Endre, Elek

Hírek

2019. Augusztus 21. 17:15, szerda | Külföld

Horvátország az euró bevezetését tervezi, most már turisztikai cégek részvényeit árulja

Horvátország az euró bevezetését tervezi, most már turisztikai cégek részvényeit árulja

Az euró mielőbbi bevezetése érdekében újabb privatizációs hullámot indít a horvát állam, és eladja részesedését azokban a vállalatokban, amelyekben mindössze néhány százalék tulajdonjoggal rendelkezik. Kilencven, főleg turisztikai v

A részvényeket szeptembertől pályázat útján kívánják értékesíteni: első körben 30 céget, az év végéig újabb harmincat, majd a megmaradt vállalatokat 2020 elején hirdetik meg – számol be róla a Poslovni Dnevnik című horvát gazdasági napilap.

Nem adja el az állam egyelőre azokat a cégeket, amelyekben 15 százaléknál nagyobb részesedése van, mint a Podravka, a Croatia Biztosító, a Rijekai Kikötő vagy a Petrokemija műtrágyagyár, annak ellenére, hogy ezek nem stratégiai jelentőségű vállalatok – tette hozzá a lap. Mint ahogy a Horvát Elektromos Művek (HEP), a Horvát Autópályák (HAC) és a Horvát Posta részvényeinek eladása sincs terítéken, habár korábban szó volt ezek privatizációjáról is.

A horvát kormány néhány éve azt tervezte, hogy a HEP 25 mínusz egy százalékos részvénycsomagjának eladásából szerzi vissza az INA részvényeit a Moltól.

Horvátország július elején kérte felvételét az európai árfolyam-mechanizmusba (ERM-II). Az euró bevezetését legkésőbb 2024-re tervezi Zágráb, addigra az ország megfelelhet valamennyi maastrichti kritériumnak.

Az euróövezeti elvárások előírják azt is, hogy fel kell gyorsítani azoknak a vállalatoknak a privatizációját, amelyek nem bírnak stratégiai jelentőséggel. A cég részvényeinek többségét nyílt pályázaton 2020 áprilisáig magánkézbe kell adni, és az állam részesedése nem haladhatja meg a 25 százalékot.

A horvát kormánynak továbbá le kell építenie a túlságosan kiterjedt állami szektort, ki kell vonnia a politikát az államigazgatásból, valamint az üzleti környezet javítása érdekében csökkentenie, vagy teljesen meg kell szüntetnie az adójellegű plusz terheket.

Forrás: turizmus.com

Fotó: pixabay

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 15. 12:00, szerda | Külföld

Donald Trump a katonai csapások további sorát ígérte Irán ellen, ameddig nem indulnak újra a tárgyalások

Donald Trump amerikai elnök a katonai csapások további sorát ígérte Irán ellen egészen addig, ameddig a teheráni vezetés nem ül ismét tárgyalóasztalhoz az Egyesült Államokkal.

2026. Július 09. 12:00, csütörtök | Külföld

Iráni konfliktus - Az amerikai légierő újabb Irán elleni csapásokat hajtott végre

Az amerikai légierő újabb Irán elleni csapásokat hajtott végre szerdán - közölte a Központi Parancsokság (CENTCOM).

2026. Július 08. 15:00, szerda | Külföld

Uniós biztos: az európai autóipar életveszélyben van

Az európai autóipar életveszélyben van, már nemcsak az autógyártók és a beszállítók, hanem a teljes ellátási lánc óriási nyomás alatt áll, és több millió munkahely jövője forog kockán