Városlista
2026. július 17, péntek - Endre, Elek

Hírek

2026. Január 06. 08:29, kedd | Helyi

Igazi különlegesség lett az év hala

Igazi különlegesség lett az év hala

A Magyar Haltani Társaság \"Év hala\" 2026 szavazását a védett vágótok nyerte meg. A december 31-én délig beérkezett 2462 voks 45,2 százalékát a vágótok kapta, megelőzve a szilvaorrú keszeget (31,2%) és a paducot (23,6%).

A Magyar Haltani Társaság által meghirdetetett szavazáson az "Év hala" címet 2026-ban a nálunk már ritkaságnak számító vágótok nyerte el. 2025. december 31-én délig beérkezett 2462 szavazat megoszlása alapján a harmadik helyen a folyók paduczónájának névadó faja, a paduc végzett 581 szavazattal (23,6%).

A második legtöbb voksot a szintén áramláskedvelő szilvaorrú keszeg szerezte meg, amely összesen 769 szavazatot kapott (31,2%). A voksolók közel fele (1112: 45,2%) a védett vágótokra adta le szavazatát.

A vágótok teste nyúlánk, orra rövid és lekerekített. Nevét az erős csontvértezetéről kapta. Szája közepesen nagy, négy bajuszszála az orrcsúcshoz közel ered és rövid, hátrasimítva nem éri el a felső ajkat. Szakirodalmi adatok alapján testhossza akár a 3 métert, tömege az 1 mázsát is elérheti.

A régmúlt időkben, amikor még nem akadályozta a nagytestű tokfélék vonulását a Vaskapu Erőmű, rendszeresen úsztak fel a tokfélék a Fekete-tengerből a Dunába és a nagyobb mellékfolyókba ívni. Az 1970-es években a dunai nagy erőművek megépülésével azonban vonulási útvonaluk akadályozott, így csak kivételes esetekben tudnak feljutni a magyar Duna-szakaszra. A vágótoknak leírták egy kizárólag folyóvizekben élő változatát is, amelyek felhagytak a tengerbe történő vándorlással, egész életüket a folyóvizekben töltik. A Magyarország halfaunája (Harka & Sallai, 2025) című könyv alapján az elmúlt 50 évben a Dunából, a Ráckevei (Soroksári)-Dunából és Tiszából ismertek természetesvízi előfordulásai. Biztosra vehető, hogy a fogások nagy része mesterséges kihelyezésekből származik. Sajnálatosan több horgásztóba is betelepítették, ahol nem érzik jól magukat, melyről a közösségi oldalakra feltöltött fotók is árulkodnak. A vágótok 1988 óta élvezi a természetvédelem oltalmát, jelenleg is védett, természetvédelmi értéke egyedenként 50.000 Ft. (Forrás: mti, fotó: Facebook/Magyar Haltani Társaság)

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 17. 08:06, péntek | Helyi

Kommentár nélkül: Egy nyári délelőtt Győr belvárosában

Operatőr kollégánk, Tóth Bálint, kedden délelőtt felkapta kameráját, és tett egy kört Győr belvárosában. Máris mutatjuk, mit látott.

2026. Július 17. 07:10, péntek | Helyi

Agresszív drogosok balhézása miatt erősíti biztonságát az egyetem

Erősíti a biztonságot az egyetem, mert a győri campus előtt agresszív társaság kezdett megjelenni, feltehetően drog hatása alatt okoznak botrányt és riadalmat.

2026. Július 16. 08:21, csütörtök | Helyi

Változik a Dunakapu téri piac helyszíne

Július 18-án, szombaton rendezvény miatt a Dunakapu téri piac ideiglenesen a Tarcsay Vilmos utca 1–3. szám alatti parkolóban (a piac korábbi helyszínén) várja a vásárlókat.

2026. Július 16. 08:07, csütörtök | Helyi

FRÖCCS, JÓTÉKONYSÁG, ZENE, KÖZÖSSÉG