Városlista
2024. május 1, szerda - Fülöp

Hírek

2010. Április 28. 07:41, szerda | Belföld
Forrás: HírTV

Ígérete ellenére tovább pusztít a cégóriás

Ígérete ellenére tovább pusztít a cégóriás

A Greenpeace olyan információkat tett közzé kedden, amelyek a nemzetközi környezetvédő szervezet szerint azt bizonyítják, hogy ígéreteit megszegve Indonézia legnagyobb pálmaolaj-termelője továbbra is pusztítja az esőerdőt az országban.

 

Két héttel ezelőtt a Greenpeace a Sinar Mas egy másik leányvállalatával kapcsolatban állította azt, hogy Kalimantan nyugati részén pusztít természetvédelmi területeket Indonéziában. „Ezek az esetek azt bizonyítják, hogy ennek az óriásvállalatnak ígéretei és elkötelezettsége semmit sem érnek, csupán félrevezetések" - mondta a Greenpeace délkelet-ázsiai kampányfőnöke.


A Sinar Mas februárban megerősítette azt, amit tavalyi jelentésében is ígért: támogatja a fenntartható fejlődés elveit, amelyeket a Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal nevű nemzetközi kezdeményezés is elfogadott. A 2005-ben létrehozott etikai és környezetvédelmi szabályrendszerhez összesen 39 alapelv tartozik. Például az átláthatóság melletti elkötelezettség környezetvédelmi, társadalmi és jogi kérdésekben, felelősségvállalás a hulladékfelhasználás területén valamint a pálmaolaj-termelés által érintett helyi közösségek és dolgozók védelme.


A szabályrendszer - bár elsősorban az erdők védelmét célozza - csak akkor tiltja az ültetvényesítést, ha az adott terület „különösen értékes védett erdőnek" számít. A kerekasztal tagszervezetei között vannak észak- és dél-amerikai, afrikai, ázsiai cégek is. A testület megengedi, hogy az egyes országok saját helyzetükhöz mérten maguk állapítsák meg, mely területek számítanak nekik „különösen értékesnek".

 

Hatalmas területek tűnnek el

A környezetvédők szerint a Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal etikai és környezetvédelmi szabályrendszerében könnyen találnak joghézagokat azok, akik akarnak. Ezért történhet meg, hogy hatalmas erdős területek és tőzegvidékek tűnnek el Délkelet-Ázsiában, hogy helyükbe olajpálma-ültetvényeket telepítsenek. A pusztításért azon cégek is felelősek, melyek már csatlakoztak a pálmaolaj környezetkímélő előállítását sürgető kerekasztalhoz. Pálmaolajat rengeteg élelmiszer és kozmetikai termék, sőt bioüzemanyag előállításához is használnak, ez a környezetvédők szerint többet árt a környezetnek, mint amennyit használ.

A Sinar Mas ellen egyébként multinacionális vállalatok is felléptek már, legalábbis ezt állítják. Az Unilever és a Nestlé azt közölték, hogy a Greenpeace követelésére nem rendelnek pálmaolajat az indonéz cégtől. A Sinar Mas kedden azt válaszolta a Greenpeace állításaira, hogy nem a cég, hanem az ültetvény-telepítésért felelős igazgatójuk sértette meg a Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal szabályrendszerét, ezért felfüggesztették beosztásából.

(FH)

 

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 01. 09:19, szerda | Belföld

20 éve csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz

Hosszú évek után teljesült a magyarok vágya, most mégis sokan szkeptikusan a csatlakozás helyességét illetően.

2024. Április 30. 13:36, kedd | Belföld

1,7 százalékkal nőtt a GDP

A bruttó hazai termék (GDP), a gazdaság teljesítménye 2024 első negyedévében 1,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden első becslése alapján.

2024. Április 30. 08:30, kedd | Belföld

MÁV-Volán: május 1-jén ünnepnapi menetrend szerint közlekednek a vonatok

Május elsején a vonatok az ünnepnapi menetrend szerint közlekednek, másnap már a megszokott munkanapi menetrend érvényes - tudatta a MÁV Zrt. kedden az MTI-vel.

2024. Április 30. 08:28, kedd | Belföld

Maruzsa Zoltán: cél a köznevelés digitalizációja

A kormány ebben a ciklusban a magyar köznevelés digitalizációját tűzte ki célul - jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára hétfőn Szolnokon.