Városlista
2026. március 3, kedd - Kornélia

Hírek

2011. Október 14. 12:30, péntek | Helyi
Forrás: MTI

Január 1-től állami tulajdonban: mennie kell a győri kórház főigazgatójának is?

Január 1-től állami tulajdonban: mennie kell a győri kórház főigazgatójának is?

Január 1-jével állami tulajdonba kerülnek a fővárosi és megyei fekvő - és járóbeteg-ellátó intézmények - jelentette be Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár sajtótájékoztatóján.

A fővárosi és megyei fekvőbeteg-ellátó intézmények vezetőivel és a fővárosi intézmények fenntartóival folytatott, első körös - Szócska szavaival élve - technikai egyeztetés után. Alig valamivel több, mint két hónap múlva tehát a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház (képen) is állami kézbe kerül.

Az átvételhez módosítani kell az önkormányzati, az egészségfejlesztésről szóló és az egészségügyi törvényt, sőt az alkotmány módosítása is szükséges lehet. Az intézmények hitelállománya is az államhoz kerül, a szállítói tartozásokat a fenntartó Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) kezeli majd.

Gyors pályázattal a vezetőket is lecserélik

Az átadás négy részre bontható, az első a fekvő és járóbeteg-ellátás felelősségének átvétele a jogszabályok módosításával, ezt követik a tulajdonviszonyok rendezéséhez fűződő technikai feladatok, majd az ellátórendszer szerkezetének átalakítása, végül a menedzsment fejlesztése is sorra kerül. A tisztújítás a tulajdonosváltás velejárója, ám nem kívánják stresszelni az intézményvezetőket az átadás - átvételkor, ezért a későbbiekben, gyors pályázati körben oldják meg a vezetőváltást.

Az átalakítás folyamata ezzel élesben kezdődött meg - fogalmazott az államtitkár, s ezt a folyamatot a beteg vezeti, akinek megkeresik, hogy hol kaphatja meg megfelelő utazási idővel a megfelelő ellátást. A cél, hogy a rendszer fenntartható módon működhessen, ez egyaránt érdeke a betegeknek és az egészségügyi dolgozóknak. Az év végére a GYEMSZI-n belül meglévő kapacitásokból létrejönnek a térségi egészségszervezők, ezek a szervezetek bontják majd le a funkciókat, és feladatokat a konkrét intézményekre a következő hónapokban.

Az átalakítástól megtakarítást várnak

Ebben folyamatban még nagyon sok döntést kell hozni, de nem az a logika vezeti a reformot, hogy hol mi szűnik meg, hanem hogy kiről hol gondoskodnak - fejtette ki az államtitkár. Az új rendszer lényegi keretei 2012. június 30-ig felállnak. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, ott ahol az alapellátás integráltan működik a szakrendelővel, elképzelhető, hogy egyedi elbírálás alapján később az intézmény visszakerül az önkormányzathoz.

Az átalakítás várható költségeiről úgy vélte, a szaldó pozitív lesz, Budapesten egészen bizonyosan, bár az integrált működéshez szükséges fejlesztéseknek van kezdeti tőkeigénye.

Címkék: győri kórház

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 03. 08:26, kedd | Helyi

Kezdődik a tavaszi szezon

Hosszú volt a szünet, de a célok nem változtak, továbbra is a feljutást célozta meg a Gyirmót NB III-as labdarúgó csapata a szombati tavaszi rajt előtt.

2026. Március 03. 08:05, kedd | Helyi

Csodaszép a virágzó tőzike

Ha valaki mesebeli erdőbe vágyik, most itt az idő, hogy felkeressen egy helyet.

2026. Március 03. 07:08, kedd | Helyi

Vérvételre érkezők figyelem!

Március 1-jétől a Szent Imre úti Szakrendelő laboratóriumában (vérvételre érkező pácienseink számára) új, egységes betegirányítási rend lép életbe.

2026. Március 02. 08:26, hétfő | Helyi

Paul Anton: „Ott akarok lenni a srácokkal a pályán és a legfontosabb pillanatokban.”

Egy évvel meghosszabbította szerződését az ETO FC csapatkapitánya, Paul Anton. 2027-ig még biztosan élvezhetjük játékát zöld-fehér színekben. (Interjú jelent meg a klub honlapján, ezt közöljük.)