Hírek
2013. Február 19. 09:15, kedd |
Külföld
Forrás: MTI
Jelentős mértékben nőnek a minimálbérek idén Kínában
Kétszámjegyű minimálbér-emelkedésre lehet számítani idén Kína számos tartományában - a központi vezetés ezzel is enyhítené az óriási jövedelmi különbségeket az országban.
Az év elejével már négy régió emelte meg minimálbéreit, a főváros, Peking 11 százalékkal, az észak-kínai Senszi és a dél-közép-kínai Hunan tartomány 10, a kelet-kínai Csöcsiang tartomány 12 százalékkal. Az emberi erőforrás és társadalmi biztonság minisztériumának adatai szerint jelenleg a dél-kínai Sencsen kínálja a legmagasabb minimális bért, 1 500 jüant (52 500 forint), ám a januári emelés után a bérek Csöcsiang tartományban is elérik az 1 470 jüant (51 500 forint). Órabérben számolva Pekingben lehet a legtöbbet keresni, 15,2 jüant (530 forint), de a nyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület és Sencsen is szorosan a főváros nyomában jár 13,4 és 13,3 jüanes óránkénti fizetéssel.
Az ország további régiójában is a minimálbérek emelése várható idén, ezt az észak-kínai Tiencsin, Anhuj, Liaoning, Kanszu és Csiangszi tartományok is bejelentették már, utóbbi kettőben az átlagbérek jelenleg az ország legalacsonyabbjai közé tartoznak, a havi ezer jüant (35 ezer forint) sem érik el. Kínai átlagban is kiemelkedő, 19 százalékos emelés várható az ország termelőipari központjaként is emlegetett dél-kínai Kuangtung tartományban, ahol ezzel a legalacsonyabb fizetések 1 550 jüanre (54 300 forint), az óránkénti bérek pedig 15 jüanre (525 forint) nőnek.
A jelenlegi szabályozások szerint a kínai régióknak kétévente legalább egyszer emelniük kell a minimálbéreket, sok térség ezt az elmúlt időszakban minden évben megtette. Ugyancsak központi irányelv, hogy az érintett fizetések 2015-ig évente átlagosan 13 százalékkal, s legalább az átlagbérek 40 százalékára nőjenek. Az intézkedésekkel a kormány a mind szélesebbre táruló jövedelmi szakadékot próbálja összébb húzni. Egyelőre az erőfeszítések látható eredményei váratnak magukra, a hivatalos kínai adatok szerint az országban a jövedelmi egyenlőtlenségeket tükröző mutató, a Gini-index értéke 2012-ben 0,474 volt, a 0 és 1 között mozgó skálán a 0,4-es határon felüli értékek már komoly egyenlőtlenségeket tükröznek.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 26. 12:00, vasárnap | Külföld
Több fegyverrel szerelte fel magát az a férfi, aki a Donald Trump részvételével tartott díszvacsora helyszínén nyitott tüzet
Több fegyverrel szerelte fel magát az a férfi, aki a Donald Trump elnök részvételével tartott díszvacsora helyszínén tüzet nyitott szombaton egy washingtoni szálloda bálterménél.
2026. Április 25. 15:00, szombat | Külföld
Iráni konfliktus - Amerikai őrizetben marad a két lefoglalt iráni olajszállító tanker
Amerikai őrizetben marad a héten az Indiai-óceánon lefoglalt két iráni olajszállító tanker és legénysége - közölte az amerikai hadsereg egyesített vezérkarának főnöke pénteken a Pentagon washingtoni sajtótájékoztatóján.
2026. Április 25. 12:00, szombat | Külföld
Ursula von der Leyen: a közel-keleti konfliktus már kézzelfogható gazdasági hatásokkal jár az EU számára
Az 54 napja tartó közel-keleti konfliktus már kézzelfogható gazdasági hatásokkal jár az Európai Unió számára - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken.
2026. Április 24. 15:00, péntek | Külföld
Donald Trump elrendelte minden iráni hajó megsemmisítését, amely aknát próbál telepíteni a Hormuzi-szorosban
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön elrendelte minden iráni hajó megsemmisítését, amely aknát próbál telepíteni a Hormuzi-szorosban.
