Városlista
2026. április 26, vasárnap - Ervin

Hírek

2011. Augusztus 08. 07:19, hétfő | Belföld
Forrás: HírTV

Két napjuk maradt, hogy bezúzzák a szennyezett termést

Két napjuk maradt, hogy bezúzzák a szennyezett termést

Keddig kell bezúzniuk a gazdáknak a GMO-val szennyeződött kukoricát. A termelők hektáronkénti 360 ezer forint fix kártérítést kapnak az államtól.

Az érintettek attól tartanak, hogy a megmaradt termésüket is meg kell majd semmisíteniük, ha a szaktárca a szennyezett kukorica 400 méteres vonzáskörzetében lévő földeket is fertőzöttnek minősíti.

A termelőknek legkésőbb keddig kell megsemmisíteni a genetikailag módosított szervezetekkel szennyezett vetőmagból kikelt termést. A kormány a gazdák kárpótlására négymilliárd forintot különített el.

Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára kijelentette: „valamennyi érintett termelő, aki engedményezési szerződést köt az állammal, az jogosult a kártérítés iránybevételére 360 ezer forint hektáronkénti értékben”.

Tóth István 22 hektáron termelt kukoricát, ennek több mint fele szennyeződött. Évek óta használta a külföldről hozott vetőmagot, eddig nem volt vele probléma. Az idei lett volna az egyik legjobb termése.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szerint több évre visszamenőleg is meg kellene vizsgálni az importált vetőmagok minőségét, és inkább a hazai termelést kellene erősíteni.

Obreczán Ferenc főtitkár úgy fogalmazott: „nem értjük, nem tudjuk elfogadni, hogy miért hoztak be külföldről, európai uniós országból, Romániából és unión kívüli országokból vetőmagot. Magyarországon volt elegendő kukorica-vetőmag”.

A kormány még nem döntött a GMO-val szennyezett kukoricatáblák 400 méteres vonzáskörzetében lévő termések sorsáról. (pr)

hírTV

Címkék: termés

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 26. 11:00, vasárnap | Belföld

Orbán Anita miniszterelnök-helyettes lesz

Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita - jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.

2026. Április 26. 10:00, vasárnap | Belföld

Kapitány István: szakítunk a felelőtlenül tervezett és átláthatatlan költségvetésekkel, megteremtjük a piac bizalmát

Szakítunk a felelőtlenül tervezett és átláthatatlan költségvetésekkel, és megteremtjük a piac bizalmát - írta a leendő gazdasági és energetikai miniszter szombaton a Facebookon.

2026. Április 26. 08:23, vasárnap | Belföld

Meteorológia: az erős, viharos szél felkavarhatja a port

Vasárnap az erős, több helyen viharos szél felkavarhatja a port, ami a látótávolság csökkenéséhez vezethet - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Zrt. vasárnap reggeli veszélyjelzésében.

2026. Április 26. 08:21, vasárnap | Belföld

Magyar Péter: zajlik az ország elhagyásának előkészítése és a lopott vagyonok kimenekítése

Miközben Orbán Viktor menekül a felelősségvállalás elől, a háttérben zajlik az ország elhagyásának előkészítése és a lopott vagyonok kimenekítése