Hírek
2025. Szeptember 07. 07:08, vasárnap | Helyi
Kétszer is jelzett a szén-monoxid-érzékelő
Egymás után két győri lakásba is kivonultak a tűzoltók, mert veszélyt jelzett a szén-monoxid-érzékelő. Az egyiknél a vízmelegítő, másiknál a visszaáramló füst okozhatott volna bajt.
A napokban egy Gárdonyi Géza utcai társasházi lakásban jelzett az érzékelő. Az ingatlan fürdőszobájában egy átfolyós vízmelegítő üzemelt, amikor a készülék figyelmeztetett a veszélyre. A város hivatásos tűzoltói és a gázszolgáltató szakembere egyaránt kimutatták a mérgező gázt a lakás légterében. A szellőztetést követően visszatérhettek a lakók.
Ezután az Öntvény utcában figyelmeztetett a szén-monoxid-érzékelő, ahol egy cserépkályhába éppen begyújtott a lakó. A légnyomáskülönbség miatt az égéstermék-elvezetőben légdugó alakult ki, ami miatt a füst visszaáramlott a lakótérbe. A győri hivatásos tűzoltók kimutatták a szén-monoxidot a lakásban, ezért átszellőztették az ingatlant.
Az érzékelőknek köszönhetően senki sem sérült meg az esetek során.
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a következőkre figyelmeztet:
- „A szénvegyületek tökéletlen égésekor szén-monoxid keletkezik, amely egy színtelen, szagtalan, íztelen, nagyon mérgező gáz. A mérgező hatás azzal magyarázható, hogy a vér hemoglobinjában található vasatomokkal stabil komplexet, szén-monoxid-hemoglobint képez, amellyel akadályozza a szervezet oxigénfelvételét és oxigénellátását.”
- „Minden olyan készülék, amely nyílt lánggal működik, a mérgező gáz forrása lehet. A tragédiák megelőzése érdekében levegő-utánpótlást kell biztosítani, ezért a hideg idő ellenére is kiemelten fontos a lakóhelyiségek szellőztetése. Az új, jól szigetelő ablakokba, ajtókba ajánlott résszellőzőt szereltetni.”
- „Amennyiben nyílt lánggal működő eszközt használ, ajánlott egy szén-monoxid érzékelő beszerzése is. Az érzékelőt abba a helyiségbe helyezzük el a lakásban, ahol a működő fűtőberendezés található, illetve olyan terekbe, amelyeket gyakran használnak (konyha, nappali, hálószoba).”
- „Minden esetben kövessék a gyártói utasításokat. Megfelelő minőségű, bevizsgált készülékek listája megtalálható a weboldalon.”
- „Fontos, hogy ezeknek a készülékeknek nem örökéletűek, szavatossági idejük van, amelyet a gyártó feltüntet a csomagoláson. A szavatossági időn belül a működéshez szükséges elemek időnkénti cseréjéről se feledkezzenek meg!”
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 23. 13:45, hétfő | Helyi
Nem a tiltásban van a megoldás – ezt üzeni a február 25-i győri rendezvény
A digitális világ ma már megkerülhetetlen része a fiatalok mindennapjainak. A kérdés nem az, hogy hogyan zárjuk ki belőle a gyerekeket, hanem hogyan tanítjuk meg őket egészségesen jelen lenni benne.
2026. Február 23. 08:21, hétfő | Helyi
Így lehet jelentkezni mammográfiás szűrésre
A Petz-kórház tájékoztatását mutatjuk:
2026. Február 23. 08:07, hétfő | Helyi
Új időpontban, február 27–28-án és március 1-jén jön a Farsangi Csülökparádé Győrben
Gazdag magyaros ízek, közösségi programok és jótékonysági fánksütés a Dunakapu téren.
2026. Február 23. 07:10, hétfő | Helyi
Téli károk után tavaszi helyreállítás
Indulnak az útfelújítások Győr-Moson-Sopron vármegyében.
