Városlista
2025. március 18, kedd - Sándor

Hírek

2018. Június 20. 09:50, szerda | Külföld
Forrás: mti

Legalizálja a marihuánát Kanada is

Legalizálja a marihuánát Kanada is

Elfogadta a kanadai szenátus helyi idő szerint kedden a marihuána szabad fogyasztását és termesztését legalizáló törvénytervezetet, amelyet a parlament alsóháza már korábban jóváhagyott.

A felsőház 52-29 szavazati aránnyal fogadta el a jogszabályt, két tartózkodás mellett. Justin Trudeau miniszterelnök percekkel a szavazás után a Twitter internetes közösségi oldalon reagált: "Gyermekeink eddig túlságosan könnyen jutottak hozzá a marihuánához, és a bűnözők könnyedén nagy bevételre tettek szert. Ma ezen változtatunk."

Eredetileg Trudeau liberális kormánya azt tervezte, hogy a marihuána legalizálásáról szóló törvénytervezetet korábban fogadja el a parlament mindkét háza annak érdekében, hogy a könnyű drog szabad árusítása már július 1-jétől megkezdődhessen Kanadában. A kitűzött menetrendet azonban nem tudták tartani, mert a szenátusban heves ellenállásba ütközött az elképzelés. A kormány végül 13-at elvetett a szenátus által javasolt 46 módosítás közül, köztük például azt, amely lehetővé tette volna az egyes tartományoknak, hogy döntsék el, engedélyezik-e a marihuána otthoni termesztését. Québec és Manitoba tartomány, valamint Nunavut terület nem akarja engedélyezni a kender házi termesztését, és azt fontolgatják, hogy kezdeményezik a most elfogadott jogszabály alkotmányossági vizsgálatát.

A szenátus támogatása után a törvénytervezet már szerdán királyi (főkormányzói) jóváhagyást is kaphat. A jogszabály 8-12 hetes átmeneti időszakot biztosít Kanada tíz tartományának és három északi területének arra, hogy előkészítsék a marihuána árusítását. Az új törvény értelmében minden 18 év feletti kanadai négy darab marihuánabokrot termeszthet a saját otthonában személyes használatra, és legfeljebb 30 gramm szárított kannabiszt szabadon magánál tarthat. Szabályozni fogják a termesztés és az árusítás körülményeit, és büntetni fogják azokat, akik kiskorúaknak adnak el marihuánát.

A könnyű drog legalizálása Justin Trudeau egyik legfontosabb kampányígérete volt. A kanadai kormány szerint a marihuána árusításának és fogyasztásának a törvényesítése az egyetlen mód arra, hogy felszámolják a többmilliárd dolláros illegális marihuána-üzletágat, amelyet jelenleg szervezett bűnözői csoportok tartanak kézben. A legalizálás bírálói viszont amiatt aggódnak, hogy a szervezett bűnözés a marihuána törvényesített piacára is beszivároghat majd.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 18. 07:49, kedd | Külföld

Izraeli-palesztin - Izrael nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, legkevesebb kétszázharminc gázai életét vesztette

Az izraeli hadsereg (IDF) nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, a Hamász terrorszervezet irányította egészségügyi minisztérium szerint életét vesztette legkevesebb kétszázharminc gázai hétfőről keddre virradó éjjel.

2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld

Donald Trump és Vlagyimir Putyin közvetlenül egyeztethet a tűzszüneti javaslatról a következő héten

A tűzszüneti javaslatról egyeztethet a jövő héten Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte az amerikai elnök különleges megbízottja vasárnap.

2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld

Az Egyesült Államokban tovább növekedett a tornádók és viharok halálos áldozatainak száma, százezreknél áram-kimaradást okozva

Az Egyesült Államokban 37-re emelkedett a déli és a keleti országrészt sújtó heves viharok, és a számos helyen kialakult tornádók halálos áldozatainak száma vasárnap.

2025. Március 14. 07:22, péntek | Külföld

Ukrajnai háború - Putyin: a tűzszünetet támogatjuk, de vannak megvitatásra váró kérdések

Az orosz elnök szerint a tűzszünet önmagában jó, támogatják, de vannak megvitatásra váró kérdések.