Hírek
2024. Január 17. 13:44, szerda |
Külföld
Forrás: MTI
Lengyelországban vizsgálják a Pegasus kémszoftver használatát
A lengyel parlament alsóháza szerdán egyhangúlag megszavazta vizsgálóbizottság felállítását, amely annak felderítésére hivatott, hogy történt-e visszaélés a Pegasus kémszoftver használatánál az előző kormány időszakában.
A 460 fős szejmben a képviselők közül 432-en szavaztak a testület létrehozása mellett, senki sem adott le ellenszavazatot, és tartózkodás sem volt.
A bizottság feladata, hogy megvizsgálja azoknak a Pegasus felhasználásával végzett operatív és nyomozói tevékenységeknek a jogszerűségét, amelyek 2015 novemberétől kezdve nyolc éven át, a Jog és Igazságosság (PiS) kormányzása idején zajlottak.
A bizottság azzal is foglalkozik majd, hogy ki a felelős a Pegasus lengyelországi beszerzéséért.
A szejm elutasította a PiS módosító javaslatát, melynek értelmében a vizsgált időszakot kiterjesztették volna a jelenlegi kormánykoalíciót vezető Polgári Platform (PO) és a Lengyel Parasztpárt (PSL) kormányzásának 2007-2015 közötti időszakára is. Michal Wójcik, a javaslatot a PiS részéről előterjesztő képviselő azzal érvelt, hogy a PO-PSL kormányzása idején gyakrabban folyamodtak lehallgatáshoz, és ehhez a Pegasushoz hasonló szoftvert alkalmazták.
A tavaly októberi választások nyomán megalakult szejm korábban már két másik vizsgálóbizottságot hozott létre. Az egyik a 2020-as lengyelországi elnökválasztás előtt tett kormányzati lépéseket vizsgálja, amelyek kizárólagos levélszavazást készítettek elő az akkori koronavírus-járvány miatt.
A harmadik vizsgálóbizottság a lengyel konzulátusok által kiadott vízumokkal összefüggő szabálytalanságokkal foglalkozik. A lengyel ügyészség 268 vízumkérelem korrupciógyanús elbírálása miatt folytat eljárást. A jelenlegi kormánykoalíció szerint ez ügyben nagyobb mértékű botrány történt.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 26. 12:00, vasárnap | Külföld
Több fegyverrel szerelte fel magát az a férfi, aki a Donald Trump részvételével tartott díszvacsora helyszínén nyitott tüzet
Több fegyverrel szerelte fel magát az a férfi, aki a Donald Trump elnök részvételével tartott díszvacsora helyszínén tüzet nyitott szombaton egy washingtoni szálloda bálterménél.
2026. Április 25. 15:00, szombat | Külföld
Iráni konfliktus - Amerikai őrizetben marad a két lefoglalt iráni olajszállító tanker
Amerikai őrizetben marad a héten az Indiai-óceánon lefoglalt két iráni olajszállító tanker és legénysége - közölte az amerikai hadsereg egyesített vezérkarának főnöke pénteken a Pentagon washingtoni sajtótájékoztatóján.
2026. Április 25. 12:00, szombat | Külföld
Ursula von der Leyen: a közel-keleti konfliktus már kézzelfogható gazdasági hatásokkal jár az EU számára
Az 54 napja tartó közel-keleti konfliktus már kézzelfogható gazdasági hatásokkal jár az Európai Unió számára - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken.
2026. Április 24. 15:00, péntek | Külföld
Donald Trump elrendelte minden iráni hajó megsemmisítését, amely aknát próbál telepíteni a Hormuzi-szorosban
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön elrendelte minden iráni hajó megsemmisítését, amely aknát próbál telepíteni a Hormuzi-szorosban.
