Hírek
2021. Október 11. 11:56, hétfő |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Már három hete nem csillapodik a vulkán La Palma szigetén
Kitörése után három héttel továbbra sem csillapodik a Cumbre Vieja vulkán a spanyol Kanári-szigetekhez tartozó La Palma szigetén, ahol a szakemberek arra figyelmezettek vasárnap,
hogy a szélirány változása miatt ismét bizonytalanná válhat a repülőtér működése.
A tűzhányó észak-nyugati kürtője beomlott a hétvégén és a felduzzadó lávafolyam óriási, ház nagyságú sziklákat sodort magával.
A több mint 1200 Celsius-fok forróságú magma teljesen elpusztította Todoque település északi részét, amely a leginkább érintett zónája a vulkánkitörésnek.
Helyszíni beszámolók szerint még mindig folyamatosak a morajlások és gyakoriak a kisebb földrengések, amelyek a Kanári-szigetek vulkanológiai intézete (Involcan) szerint 10-15 kilométer mélységben zajlanak.
A szakemberek attól tartanak, hogy a földrengések újabb kitörési pontot nyitnak a felszínen. Az Involcan számítása szerint több mint 39,6 millió köbméternyi vulkáni anyag került felszínre az elmúlt hetekben.
A lávafolyamok eddig 1186 épületet semmisítettek meg és mintegy száz ház van közvetlen veszélyben. A letarolt földterület nagysága meghaladja az 525 hektárt.
A sziget 14 települése közül négyet érint a természeti katasztrófa, a kitörés kezdetén mintegy hatezer embert kellett kitelepíteni elővigyázatosságból. Többen közülük biztonsági kísérettel rövid időre hazamehettek vasárnap, hogy személyes tárgyaikat magukhoz vehessék.
María José Blanco, a spanyol geográfiai intézet (IGN) igazgatója sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy az időjárási előrejelzés szerint várhatóan megváltozik a szélirány hétfőre, amely újból érintheti a repülőtér működését. A légikikötőt eddig már kétszer le kellett zárni kifutópályákon összegyűlt nagy mennyiségű vulkáni hamu miatt.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 23. 16:00, hétfő | Külföld
Gyorsuló tengerszint-emelkedés fenyegeti Dubrovnik óvárosát
A tengerszint emelkedése az egyik legsúlyosabb, a klímaváltozással összefüggő kihívás lehet a kulturális örökség védelmében a következő évtizedekben Dubrovnikban
2026. Február 23. 11:00, hétfő | Külföld
Robert Fico hétfőn leállíttatja az Ukrajnába irányuló áramkivitelt
A szlovák miniszterelnök hétfőn meglátogatja a szlovák áramszállító vállalatot (SEPS), és felkéri, hogy állítsák le az Ukrajnába irányuló vészhelyzeti áramszállítást.
2026. Február 23. 10:00, hétfő | Külföld
Lelőttek egy fegyveres behatolót Donald Trump floridai otthonának őrzött területén
Az amerikai titkosszolgálat és a helyi rendőrség emberei lelőttek egy férfit, aki vasárnap hajnalban fegyverrel megpróbált behatolni Donald Trump elnök floridai rezidenciájának őrzött területére.
2026. Február 22. 13:00, vasárnap | Külföld
Az amerikai elnök 10-ről 15 százalékra emeli a globális vámtarifát
Az amerikai elnök közölte szombaton, hogy az előző nap bejelentett 10-ről 15 százalékra emeli az új globális vámtételt.
