Hírek
2020. Február 11. 18:12, kedd | Külföld
Másfél év múlva lehet csak elérhető védőoltás a koronavírus ellen
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója kedden Genfben azt mondta, nagyon súlyos fenyegetést jelent a világ többi részére is a \"COVID-19-ként\" elnevezett új koronavírus útján gyorsan terjedő kínai tüdőgyulladás-járvány.
Tedrosz Adanom Gebrejeszusz szerint azonban megfelelő fellépéssel valós esély van a kór terjedésének megállítására.
Tedrosz Adanom Gebrejeszusz a kór elleni gyógyszerek és védőoltások kifejlesztésének elősegítésére szervezett kétnapos genfi konferencia kezdetén arra szólította fel a világ államait, hogy osszák meg egymás között a vírusmintákat, fokozzák az együttműködést.
"A védőoltás csak 18 hónap múlva lehet elérhető a vírus ellen, így addig is a jelenleg rendelkezésre álló módszereket kell alkalmazni a terjedés fékezése érdekében" - mondta.
Azt is mondta, a vírust COVID-19-nek nevezték el, erre az esetleg pontatlanságokat vagy stigmatizáló megfogalmazásokat használó más nevek kiküszöbölésére van szükség.
A WHO irányelvei értelmében tilos bizonyos földrajzi hely, embercsoport vagy állatfaj után elnevezni az új vírusokat.
A főigazgató elmondta, hogy Kínában már 42.708 ember fertőződött meg, és 1017-en meghaltak.
A fórumon 400 kutató és hatósági szakember vesz részt, Kínából és Tajvanról videokonferencián követik a történéseket.
Tedrosz Adanom Gebrejeszusz azt mondta, eddig a megbetegedések 99 százaléka Kínában történt. Megítélése szerint azonban a járvány nagyon súlyos fenyegetést jelent a világ többi részére is.
Elmondta, hogy sok a kérdés a vírus keletkezésével kapcsolatban, ugyanis a betegség először a közép-kínai Vuhan vadpiacán jelent meg, majd "áttörte a fajok közötti akadályt", és cseppfertőzéssel már emberről emberre is terjed.
A főigazgató reméli, hogy a mostani találkozó eredményeképpen kialakul a kutatások menetének terve, amelyhez a kutatók és az adományozók igazítani tudják saját tevékenységüket.
A betegség elleni küzdelem elsődleges feltétele az együttérzés, a szolidaritás. Ez áll a vírusminták egymás közötti megosztására is. Tedrosz Adanom Gebrejeszusz azt mondta, a járvány leküzdésére nyitott, igazságos és tisztességes adatmegosztásra van szükség.
Forrás: origo.hu
Kép: MTI/EPA/FeatureChina/Jüan Cseng
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 15. 12:00, szerda | Külföld
Donald Trump a katonai csapások további sorát ígérte Irán ellen, ameddig nem indulnak újra a tárgyalások
Donald Trump amerikai elnök a katonai csapások további sorát ígérte Irán ellen egészen addig, ameddig a teheráni vezetés nem ül ismét tárgyalóasztalhoz az Egyesült Államokkal.
2026. Július 09. 12:00, csütörtök | Külföld
Iráni konfliktus - Az amerikai légierő újabb Irán elleni csapásokat hajtott végre
Az amerikai légierő újabb Irán elleni csapásokat hajtott végre szerdán - közölte a Központi Parancsokság (CENTCOM).
2026. Július 08. 17:00, szerda | Külföld
Donald Trump: Törökország visszakerülhet az amerikai F-35-ös programba
2026. Július 08. 15:00, szerda | Külföld
Uniós biztos: az európai autóipar életveszélyben van
Az európai autóipar életveszélyben van, már nemcsak az autógyártók és a beszállítók, hanem a teljes ellátási lánc óriási nyomás alatt áll, és több millió munkahely jövője forog kockán
