Hírek
2019. Május 29. 19:25, szerda | Belföld
Megerősítik a kiégett békéscsabai István-malom szerkezetét
A múlt hét kedden kiégett békéscsabai István-malom szerkezetének megerősítése már folyamatban van – számolt be a békéscsabai közgyűlés soron kívüli ülésén a malom tulajdonosának megbízásából Bánfi Ádám statikus mérnök sze
A mérnök elmondta: az eddigi vizsgálatok azt mutatják, hogy nem kell elbontani az épületet. A tűz ugyanis alapvetően felfelé terjedt, és a vastag belső vakolat is megvédte a tömör, korábban kézzel előállított, nehéz téglákból épült falakat. Jelenleg azoknak a belső, megmaradt szerkezeteknek az elbontásával foglalkoznak – alpinisták közreműködésével –, amelyek a falsíkhoz vannak rögzítve.
Példaként a megrongálódott vaslépcsőket említette, amelyek oldalirányú terhelést jelentenek. A statikus elmondta azt is, hogy a legsürgősebb feladat az épület statikai megerősítése. Ennek érdekében napokon belül hálós acélszerkezetet, acélgerendákat építenek be a hatszintes épület negyedik szintjének magasságában, hogy megtámasszák a 26 méteres falakat. Az acélgerendákat már a helyszínre szállították.
Kiss András, a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője arról számolt be, hogy a tűzeset napján a legmagasabb, ötös kiemelt fokozatú riasztást rendeltek el, 15 tűzoltójármű és 67 tűzoltó vett részt az oltásban. Az igazgató kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy 32 éves pályafutása során nem emlékezik ekkora tűzesetre Békésben. Hozzátette: a megyei katasztrófavédelem „szerállománya teljes és elégséges”.
Hégely Sándor, a malom tulajdonosainak képviseletében elmondta, hogy telephely-biztosítása volt az ingatlannak, ami azt jelenti, hogy a kár nagyságának csak törtrészére számíthatnak a biztosítótól. Az ingatlan teljes felújításán gondolkodnak, ám az épületnek új funkciót, közösségi, kulturális szerepet szánnak. Az ezzel kapcsolatos előkészületeket már több mint fél éve megkezdték. A megújuló épületben malomipari, húsipari múzeumot és más kulturális intézményt helyeznének el.
Szarvas Péter polgármester (független) arról szólt, hogy egyszerre folyik a hivatalos tűzvizsgálati eljárás, valamin a járási hivatal kezdeményezése alapján a statikai vizsgálat. A kiégett malom környezetét időlegesen lezárták, ebben gyorsan és hatékonyan közreműködtek a tulajdonosok.
A közgyűlésen telefonon jelentkezett be Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, aki megígérte, hogy a kormány nem hagyja cserben a veszteséget szenvedett békéscsabai közösséget.
Forrás: origo.hu
Fotó: Mudra László - Origo
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 27. 11:00, szombat | Belföld
Tanács Zoltán: a robotika elképesztő sebességű iparág
A robotika elképesztő sebességű iparág - hangoztatta Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter pénteken Győrben
2026. Június 26. 19:00, péntek | Belföld
Budapestre utazik az egyenlőségért felelős EU-biztos, részt vesz a Pride-felvonuláson is
Budapestre utazik pénteken Hadja Lahbib, az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosa
2026. Június 26. 10:00, péntek | Belföld
V4 csúcs - Ruszin-Szendi Romulusz: a V4 védelmi miniszteri együttműködés újra él
\"Azt tudom önöknek jelenteni, hogy a V4 védelmi miniszteri együttműködés újra él\" -
2026. Június 26. 06:24, péntek | Belföld
Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor felbocsátásának első évfordulóján
Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor, Magyarország második kutatóűrhajósa felbocsátásának első évfordulóján, csütörtökön a budapesti Millenáris parkban.
