Városlista
2025. március 24, hétfő - Gábor, Karina

Hírek

2019. Június 13. 07:45, csütörtök | Életmód

Megtalálták az érelmeszesedés okát és gyógymódját

Megtalálták az érelmeszesedés okát és gyógymódját

Brit kutatók azonosították az érelmeszesedés mögött álló folyamatot és állatkísérletekben kimutatták, hogy az akne kezelésére általában használt gyógyszer hatékony gyógymód lehet a betegségre.

A Cambridge-i Egyetem és a Londoni King's College tudósai vezette kutatócsoport felfedezte, hogy az a molekula felelős az érfalak rugalmatlanságát okozó érelmeszesedésért, amelyről korábban úgy vélték, hogy csak a sejteken belül létezik a DNS kijavítása céljából. Az érelmeszesedés szív-és érrendszeri betegségeket, magasvérnyomást, stroke-ot és demenciát okozhat. Jelenleg nincs hatékony gyógymódja a betegségnek, amelyet a kalcium lerakódása miatt megkeményedő plakkok okoznak, rugalmatlanná téve az artériákat, akadályozva a szervezet vérellátást.

A Brit Szívalapítvány által támogatott kutatásban a tudósok azt találták, hogy a poli(ADP-ribóz) vagy PAR, amely a DNS kijavításában játszik szerepet, vezérli a csontszerű kalcium-lerakódást az érfalakban. Krónikus vesebetegségben szenvedő patkányokban a kutatók azt találták, hogy az akne kezelésére használt antibiotikum, a monociklin, gyógymódot jelent az érelmeszesedésre, megakadályozza a kalcium-felhalmozódást az érrendszerben.

A több mint egy évtizedes alapkutatás eredményeként született tanulmányukat a kutatók a Cell Reports tudományos folyóiratban tették közzé.

A folyamat irányítója

"Az érelmeszesedés mindenkinél előfordul, ahogyan a szervezet öregszik, a dialízisen lévő betegek esetében felgyorsul, esetükben még a gyerekek is szenvedhetnek tőle. Eddig nem tudtuk, mi irányítja ezt a folyamatot, és hogy azt hogyan kell kezelni" - idézte a Cambridge-i Egyetem közleménye Melinda Duer professzort, a tanulmány egyik vezető szerzőjét.

Ez a megkeményedés vagy biomineralizáció létfontosságú a csontok képződésében, de az artériákban felhalmozódva számos érrendszeri és más betegséget okoz.
Meg akartuk tudni, mi okozza ezt, és miért koncentrálódik a folyamat a kollagén és az elasztin körül, amely az érfal nagy részét alkotja. "Évekig azt gondoltuk, hogy az érelmeszesedés a DNS-károsodással áll kapcsolatban és a DNS-károsodás az az út, amelyet számos tényező, mint a dohányzás, a vérzsírok bekapcsolnak" - magyarázta Cathy Shanahan professzor, a tanulmány társszerzője.

NMR spektroszkópiával a kutatók kimutatták, hogy amikor a sejteket stressz éri és elhalnak, PAR-t bocsátanak ki, mely szorosan kapcsolódik a kalciumionokhoz. Aktiválódva a PAR elkezd nagyobb kalcium cseppeket kibocsátani, amelyek az érfalak rugalmasságát biztosító alkotóelemekhez kötődnek, rendezett kristályokat formálnak, és megkeményednek, rugalmatlanná teszik az ereket.

"Soha nem gondoltuk volna, hogy ezt a PAR okozza. Ez egy véletlen felfedezés volt, de tovább tanulmányoztuk és elvezetett egy lehetséges terápiához" - mondta Duer. A kutatók azt remélik, hogy 12-18 hónapon belül elkezdhetik betegeken a klinikai próbákat.

Forrás: MTI; origo.hu

Kép: AFP

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 24. 07:53, hétfő | Életmód

Magyar fejlesztés segíthet az EU-tagállamokban kiadott diplomák digitális tárolásában

Magyar fejlesztés segíthet az EU-tagállamok felsőoktatási intézményein kiadott diplomák biztonságos, könnyen hozzáférhető tárolásában – közölte a Gábor Dénes Egyetem az MTI-vel.

2025. Március 23. 09:30, vasárnap | Életmód

Új elektronikus zenei negyeddel várja idén a közönséget a Sziget fesztivál

Delta District néven új elektronikus zenei negyeddel várja a műfajt szerető közönséget idén a Sziget fesztivál.

2025. Március 22. 09:32, szombat | Életmód

Ennyi magyar háztartásban van zöldséges kiskert

Agroinform.hu: az idén is félmilliónyi kiskertben termelnek zöldséget saját célra.

2025. Március 21. 07:25, péntek | Életmód

Részleges napfogyatkozás lesz március végén

Március 29-én dél körül részleges napfogyatkozás lesz látható Magyarországról, a különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja majd ki.