Hírek
2022. Április 10. 07:56, vasárnap |
Belföld
Forrás: mti - fotók: mti
Minden szavazatot megszámoltak, változott a választás végeredménye
Befejezték a múlt vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson leadott összes szavazat megszámolását, minden egyéni választókerületben megszületett a nem jogerős végeredmény.
A Fidesz-KDNP kétharmados többséggel rendelkezik majd az új Országgyűlésben.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint a 106 egyéni választókerületből 87-ben a Fidesz-KDNP pártszövetség jelöltje nyert, 19-ben a DK-Jobbik-LMP-MSZP-Momentum-Párbeszéd szövetség jelöltje szerzett mandátumot.
Országos listáról a Fidesz-KDNP 48, a DK-Jobbik-LMP-MSZP-Momentum-Párbeszéd szövetség 38, a Mi Hazánk Mozgalom 6 képviselőt küldhet az Országgyűlésbe.
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata egy kedvezményes mandátumhoz jutott.
A 199 fős Országgyűlésben így a Fidesz-KDNP-nek összesen 135, a DK-Jobbik-LMP-MSZP-Momentum-Párbeszéd szövetségnek 57, a Mi Hazánknak 6, a német önkormányzatnak 1 képviselője lesz.
A múlt vasárnapi voksoláson is lehetőség volt arra, hogy az a választópolgár, aki nem a lakóhelyén tartózkodott, másik magyarországi településen vagy külképviseleten adja le voksát. Mivel ezek a választók is a saját lakóhelyük szerinti képviselőkre szavaztak, voksaikat el kellett juttatni a választók lakóhelye szerinti választókerület meghatározott szavazókörébe. A voksokat tartalmazó urnákat előbb az NVI-be szállították, ahol a 106 egyéni választókerület szerint csoportosították.
A nem Magyarország területén tartózkodó választók a 145 külképviselet egyikén adják le szavazatukat, szintén a lakóhelyük szerinti választókerület jelöltjeire. Ezeket a voksokat csütörtök délutánig Magyarországra szállították, és az NVI ezeket is szétválogatta, ugyancsak egyéni választókerületek szerint.
Ezután az NVI-nél valamennyi választókerület esetében összecsomagolták és szállítódobozokba helyezték az "utazó szavazatokat", amiket péntektől vehettek át az egyéni választókerületi választási irodák, hogy a saját választókerületükbe vigyék. Itt belekeverték egy korábban kijelölt szavazókör voksai közé - amelyeket nem összesítettek múlt vasárnap éjjel -, és együtt számolták meg a voksokat, így gondoskodva a szavazatok titkosságáról.
A szavazatszámláló bizottságok ezt követően állapították meg a parlamenti választás szavazóköri eredményét, amelyet a www.valasztas.hu oldalon közzétett a Nemzeti Választási Iroda.
Amikor valamennyi szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyve rendelkezésre áll, az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság megállapítja a voksolás egyéni választókerületi, nem jogerős eredményét.
A múlt vasárnapi "álláshoz" képest az "utazó" szavazatok egyetlen választókerületben, a XVI. kerületi székhelyű budapesti 13-asban változtattak az élen: itt az ellenzéki összefogás jelöltjeként Vajda Zoltán megelőzte Szatmáry Kristófot, a kormánypártok jelöltjét. Így a 18 fővárosi választókerületből 17-et az ellenzéki összefogás vitt; vidéken ugyanakkor 88-ból 86 egyéni mandátum lett a Fidesz-KDNP-é.
A parlamenti választás országos listás eredményét a Nemzeti Választási Bizottság állapítja meg az országos listás választás területi részeredményéről kiállított jegyzőkönyvek, a levélben szavazás eredményét megállapító jegyzőkönyv és a választás egyéni választókerületi eredményéről kiállított jegyzőkönyvek alapján, legkésőbb a szavazást követő 19. napon, azaz április 22-én.
Országos listás összesítés
Az országos listákra leadott szavazatok 100 százalékos feldolgozottságánál a pártlistákra leadott szavazatok száma a következő a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint:
1. FIDESZ-KDNP (54,10 százalék, 3 057 195 szavazat)
2. DK-JOBBIK-MOMENTUM-MSZP-LMP-PÁRBESZÉD (34,46 százalék, 1 947 117 szavazat)
3. MI HAZÁNK (5,88 százalék, 332 440 szavazat)
4. MKKP (3,27 százalék, 185 030 szavazat)
5. MEMO (1,04 százalék, 58 928 szavazat)
6. NORMÁLIS PÁRT (0,70 százalék, 39 712 szavazat)
Az országos pártlistákra és a nemzetiségi listákra leadott összes érvényes szavazat: 5 651 057
A szavazatok 100 százalékának összesítése után
A leadott szavazatok 100 százalékának összesítése után a pártok parlamenti mandátumainak száma a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint:
1. FIDESZ-KDNP: egyéni választókerület: 87, országos lista: 48, összesen: 135, a parlamenti mandátumok aránya: 67,84 százalék.
2. DK-JOBBIK-LMP-MSZP-MOMENTUM-PÁRBESZÉD: egyéni választókerület: 19, országos lista: 38, összesen: 57, a parlamenti mandátumok aránya: 28,64 százalék.
3. MI HAZÁNK: egyéni választókerület: 0, országos lista: 6, összesen: 6, a parlamenti mandátumok aránya: 3,02 százalék.
4. MNOÖ: kedvezményes mandátum: 1, összesen: 1, a parlamenti mandátumok aránya: 0,50 százalék.
Összesen: egyéni választókerület: 106, országos lista: 92, kedvezményes mandátum: 1, összesen: 199, a parlamenti mandátumok aránya: 100,00 százalék.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 15. 08:07, szerda | Belföld
Az északi országrészben havazik
Döntően borult időre számíthatunk többfelé - többnyire gyenge - havazással, hószállingózással, északnyugaton, nyugaton délután havas eső, eső is valószínű.
2025. Január 15. 08:00, szerda | Belföld
Nagy Márton szerint 2025 a családok és a vállalkozások éve lesz
A családok és a kis- és középvállalkozások (kkv) éve lesz 2025; a családoknál már érezhető a pozitív fordulat, a kkv-knál viszont még el kell indulnia a hitelezési fordulatnak
2025. Január 15. 08:00, szerda | Belföld
NAV: kedvezményesen 1,8 milliót adhat a munkáltató a harmincöt évnél fiatalabb dolgozóinak lakhatásra
A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak lakhatását. Így az alkalmazottjának a lakásbérleti díjához vagy a lakáscélú hitelének törlesztőrészletéhez járulhat hozz
2025. Január 15. 07:59, szerda | Belföld
Lantos Csaba: a napelemek felfutása elképesztő, jönnek az új pályázatok
Hamarosan több mint 300 milliárd forintra nőhet az áramtárolás hazai támogatása, az idén számos nagy tárolót adhatnak át - egyebek között erről nyilatkozott a Világgazdaságnak Lantos Csaba energiaügyi miniszter.