Városlista
2026. április 2, csütörtök - Áron

Hírek

2025. Június 02. 07:07, hétfő | Helyi

Nem lett védett a teljes kiserdő, 2,5 százalékán épülhet akár idősotthon is

Nem lett védett a teljes kiserdő, 2,5 százalékán épülhet akár idősotthon is

Pintér Bence polgármester a pénteki közgyűlésen beterjesztett előterjesztésében azt szerette volna, hogy –

a választási ígéretének és a marcalvárosiak szavazati arányának megfelelően – az egész marcalvárosi kiserdő védett legyen. A Fidesz-frakció nevében Fekete Dávid frakcióvezető azt mondta, az idősellátás megoldása felülírja az összesen 39, egyébként is kivágásra ítélt, nem jó állapotú fa érdekeit.

A zöldpolitika mellett kiálló városvezetés nyilván nem mehetett szembe a választási kampányan tett ígéreteinek, Pintér Bence azt hangsúlyozta, a fő baj az, hogy az elődök három-négy cikluson keresztül nem tudták megoldani az idősellátást Győrben.

A Fidesz-KDNP frakciót vezető Fekete Dávid viszont azt mondta, hogy jelenleg nincs alternatívája annak a befektetésnek, amit a Szent Anna otthonnál terveznek (150 férőhelyes épület), magyarán: ha ezt nem engedélyezi a város, akkor más nem fog ilyet építeni. Szerinte a befektetővel tárgyalni kell arról, hogy cserébe a területért és a lehetőségért a győri szociális ellátásba ajánljon fel a beruházó néhányat az épülő lakásokból.

Pintér ragaszkodott ahhoz, hogy a városnak kellene nyugdíjas garzonlakásokat építeni; ez estben nyilván a marcalvárosi kiserdő teljes egészében védett lenne. Ez egy hosszútávú koncepció része, ebben a pillanatban Győrnek nincs erre pénze, ha lenne, nyilván meglépné külső befektető nélkül.

Pintéréket a marcalvárosiak véleménye köti, előre bejelentették ugyanis, hogy a korábbi vélemény nyilvánító szavazás eredményét a TSZV (Tiszta Szívvel a Városért) kötelező érvényűnek tekinti magára nézve.

Fodor Roland civil képviselő szerint abszurd, hogy ez a kérdés is vitát szül, „egyértelmű, mit kell döntsünk”, mondta, amivel nyilvánvalóan arra utalt, hogy idősotthon épüljön a 2500 négyzetméteren. Az elterjesztés egyébként nem konkrétan az idősotthon-bővítésre utal egyelőre, hanem arra, hogy beépíthetővé váljon ez a terület. (Korábban azért kimondatott, hogy az Szent Anna idősotthon szeretne itt bővülni.) Itt kell hozzátenni azt is, hogy a kiserdő 100.000 négyzetméter, tehát 2,5 százalékról van szó.

Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) Marcalváros egyik képviselője szerint csak a Marcalváros II. polgárait kérdezték meg, az előterjesztés és a hivatkozás a helyiek szavazására ezért több ponton fals. „Néhány fát nem lehet életminőség elé helyezni”- mondta.

Pintér Bence szerint az érintettek mégiscsak úgy szavaztak, hogy zöld terület maradjon a kiserdő. A vélemény nyilvánító szavazáson a Marcalváros II-őn élők 24 és fél százaléka vett rész, közülük több mint hetven százalék szavazott a kiserdő teljes védelmére.

Elhangzott még, hogy méltatatlan, hogy néhány fát állítanak az idősellátással szembe, aztán az, hogy az idősellátás valamiért most lett fontos a Fidesz számára, húsz évig nem volt az, illetve, hogy négyszáznál többen várnak idősellátási helyre.

A szavazás egyértelmű választ adott a végén: a testület 15 szavazattal (6 ellenében) nem támogatta a kiserdő teljes védettségét.

A vita és a közgyűlés többi napirendi pontja nyomon követhető a város hivatalos YouTube csatornáján: https://www.youtube.com/watch?v=lumka4jFBsY

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 01. 08:21, szerda | Helyi

Megkezdődött a fűnyírás Győr közterületein

Gépek dolgoznak többek között a lakótelepeken, a parkokban, ligetekben, a játszótereken, egyes utak mellett, lakóövezetekben és egyéb zöldterületeken.

2026. Április 01. 08:06, szerda | Helyi

Zöld lépések Győrben: Már osztják az esővízgyűjtőket a lakosságnak

Elkezdődött a „Zöld Lépések” projekt keretében beszerzett 600 darab esővízgyűjtő edény kiosztása Győrben. Dr. Balog-Farkas Renáta környezetvédelmi tanácsnok hangsúlyozta:

2026. Április 01. 07:08, szerda | Helyi

Elindult a húsvéti ellenőrzési akció

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megkezdte húsvéti ellenőrzés-sorozatát: a hivatal kiemelten vizsgálja a zöldséget, gyümölcsöt, húst és tojást árusítókat .

2026. Március 31. 08:22, kedd | Helyi

Tizenöt forduló óta képtelen nyerni az UNI Győr

A Dávid Kornél Kosárlabda Akadémia 76-73-ra legyőzte vasárnap a női kosárlabda NB I alsóházi rájátszásában az UNI Győrt, amely tizenöt forduló óta nyeretlen.