Városlista
2026. június 6, szombat - Norbert

Hírek

2026. Február 18. 07:05, szerda | Helyi

Nemcsak kellemetlen, hanem életveszélyes is lehet a szélsőséges hőmérséklet

Nemcsak kellemetlen, hanem életveszélyes is lehet a szélsőséges hőmérséklet

Erre jutott egy friss magyar kutatás, amely több mint 116 ezer kórházon kívüli szívmegállás adatait vetette össze az időjárással.

A vizsgálatot a Semmelweis Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Pannon Egyetem és az Országos Mentőszolgálat kutatói készítették, eredményeiket a Resuscitation Plus közölte.

Az adatok szerint a hőmérséklet és a hirtelen szívmegállás kapcsolata U alakú görbét mutat. A legkisebb kockázatot 19 Celsius-fok körül mérték, ennél hidegebb és melegebb időben is nőtt az esetek száma. A tartós, legalább háromnapos hideg jelentette a legnagyobb veszélyt, de a 27 fok feletti hőhullámok is kimutatható többletkockázattal jártak.

A meleg és a hideg azonban másként terheli a szervezetet. A hőség gyorsan hat: a kockázat jellemzően három napon belül tetőzik, majd egy héten belül csökken. A mínusz 9–10 fok alatti, több napig tartó hideg ezzel szemben lassabban fejti ki hatását, és akár két héttel később is növelheti a szívmegállás esélyét.

A háttérben eltérő élettani folyamatok állnak: a hőség kiszáradást és szívritmuszavart okozhat, míg a hideg érösszehúzódással és vérnyomás-emelkedéssel terheli a szívet. A kutatók szerint hőség idején gyors, hidegben pedig tartósabb egészségügyi készültségre van szükség.

Egyénileg a megfelelő folyadékbevitel, a terhelés csökkentése, illetve a hideg elleni védekezés és a vérnyomás ellenőrzése segíthet a kockázat mérséklésében.

Forrás: Budapesti Corvinus Egyetem
Illusztráció: Pixabay

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 05. 08:26, péntek | Helyi

Mikita Bencével erősítik a szakmai stábot

Eldőlt, hogy Kopornyik Zsolt vezetőedző munkáját Mikita Bence segíti júliustól Győrben, az ETO University Handball Teamnél. A fiatal tréner a NEKA-tól, Balatonboglárról teszi át székhelyét Győrbe.

2026. Június 05. 08:06, péntek | Helyi

Megérkeztek a belvárosi virágoszlopok

A Győr-Szol még márciusban ültetett palántákat a győri belvárosba szánt virágoszlopokba és virágpiramisokba. A palánták mostanra kivirultak, már láthatjuk is őket.

2026. Június 05. 07:05, péntek | Helyi

Vasárnap estig tart Győrben a színházi fesztivál

Ismét Győr ad otthont a Duna Nemzetközi Színházi Fesztiválnak.

2026. Június 04. 08:23, csütörtök | Helyi

Most már hivatalos: Borbély Balázs a Ferencváros új vezetőedzője

A Ferencváros vezetősége mindenben megállapodott Borbély Balázzsal, így a 46 éves felvidéki szakember lett a labdarúgó NB I-ben 36-szoros bajnok együttes vezetőedzője.