Hírek
2011. Augusztus 01. 08:40, hétfő |
Helyi
Forrás: Nyugathír
Rabsicok járják az éledező Marcalt: jövő nyárig tart a halászati tilalom?
Még egy évig fennmaradhat a halászati és horgászati tilalom a Marcalon, jóllehet a vörösiszaptól szennyezett folyó mentén Győr-Moson-Sopronban is kezd visszatérni az élet.
Amíg a vízügyi igazgatóság munkagépekkel takarítja a mederből a kármentesítésnél használt, közel 6000 tonna gipszet, a halőrök egymás után fogják a rabsicokat. A Marcal takarítása augusztus közepére fejeződhet be, ezt követően több őshonos halfajta visszatelepítése kezdődik. A tavaly októberi ipari katasztrófa következtében a folyó élővilága teljesen kihalt, több mint 200 mázsa elpusztult halat emeltek ki a vízből a szakemberek.
Ugyan sokszor még most is vörös a víz színe, erős lúgszennyezés már nincs a folyóban. Ébredezik a Marcal, amelyből a vörösiszap-ömlés hatására minden élőlény kipusztult.
"Kormoránok helyezkedtek el a fákon, ezért is feltételezzük, hogy szép lassan megindul az élet a folyóban, hiszen tényleg több mázsa hal pusztult el a Marcalnak ezen a szakaszán" - mondja az ÉDUKÖVIZIG igazgatóhelyettese.
A tavaly októberi katasztrófa után savazással és gipszöntéssel sikerült megakadályozni, hogy a Duna vízbázisát is károsítsa a marólúg. Vas és Győr-Moson-Sopron megyében most munkagépek dolgoznak a Marcal medrében, hogy a 6000 tonna gipszet eltakarítsák a hullámtérből.
Pannonhalmi Miklós igazgatóhelyettes, Észak-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság:
"Építettünk fenékküszöböket, megemelve a vízszintet abban az időszakban, hogy jobban vissza tudjuk tartani ezeket az anyagokat, tehát jobban tudjuk bekavarni, beadagolni a védekezés során a felhasznált nagy mennyiségű gipszet. Ezeknek a küszöböknek a visszabontása van még hátra, és kisebb mértékű iszapeltávolítás, és ezek után befejezettnek tekinthetjük a munkálatainkat augusztus közepére."
"Itt nemcsak a Marcal károsodott, hanem a Rába és a Mosoni-Duna alsó szakasza is" - emlékeztet a győri Előre Halászati Szövetkezet vezetője. Közel 200 tonna elpusztult halat gyűjtöttek össze a győri halászok. Ugyan a Marcalon már megindult a regenerálódás, a betelepülő amurok, busák, balinok és nagyobb keszegek számára a táplálékkal gondok lehetnek.
Szilágyi Gábor ügyvezető elnök, Előre Halászati Szövetkezet, Győr: "Én mindenképpen a ragadozóhalak felé tendálnék, itt egyébként is csak a Marcalban előforduló halfajokról szabad beszélnünk, hiszen egy rehabilitációt szeretnénk megvalósítani. A keszegfélék saját maguk is megoldják a visszatelepülést, de ott ugyanúgy valószínű, hogy segítségre lesz szükség."
A Győr-Moson-Sopron Megyei Földművelésügyi Igazgatóság vezetője szerint a halászati és horgászati tilalmat jövő nyárig fenn kell még tartani.
Pintér Csaba vezető, Földművelésügyi Igazgatóság,
Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal, Győr: "A halőrök jelenleg is 10 feljelentést hoztak, tehát a tilalmat megszegik tulajdonképpen az állampolgárok, úgyhogy velük szemben el kell járnunk. A halállomány kímélete mindenképpen indokolt, hiszen a visszatelepülő halakat egyrészt nem ildomos kifogni, másrészt ezek az alapállományát képezik a Marcal leendő halállományának, másrészt pedig egyelőre tart a felső szakaszokon az iszapmentesítés, a gipszmentesítés, tehát kevert víz érkezik még a Marcalon."
A takarítás után a rejtett ágrendszerekben kezdik majd meg a halak visszatelepítését. A Marcal teljes helyreállítása 6,4 milliárd forintba kerül.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 25. 08:14, hétfő | Helyi
Ilyen sem volt még sehol Magyarországon: a győri egyetem hozhat létre idősotthont
Fontos a szakemberutánpótlás a szociális szférában is – hangsúlyozta a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára Győrben, a Széchenyi István Egyetemen.
2024. November 25. 07:07, hétfő | Helyi
Melyik legyen az év hala?
Az "Év hala" megválasztására a Magyar Haltani Társaság elnöksége idén is három jelöltet állított: a dévérkeszeget, a kurta baingot és a vágódurbincsot.
2024. November 24. 09:10, vasárnap | Helyi
Pannonhalmával a felzárkózó településekért
Támogatni lehet a felzárkózó településeket a Pannonhalmi Főapátság alapítványán keresztül, az úgynevezett FeTe településfejlesztési programot Nagydémen a főapátság dolgozta ki.
2024. November 24. 08:13, vasárnap | Helyi
Vízügyes dokumentumfilmen az őszi árvízvédekezés
A napokban tette közzé az Országos Vízügyi Igazgatóság azt a dokumentumfilmjét, amely bemutatja, hogyan zajlott a hazai vízügy felkészülése és több hetes megfeszített védekezési munkája szeptemberben