Városlista
2026. április 26, vasárnap - Ervin

Hírek

2017. Június 03. 17:44, szombat | Életmód
Forrás: mti

Pünkösd ünnepe a felnőtté avatás időszaka is volt

Pünkösd ünnepe a felnőtté avatás időszaka is volt

A népszokás szerint pünkösd idején tartották a legényavatást, amikor a fiúkból felnőtt férfi vált - mondta Tátrai Zsuzsa néprajzkutató szombat reggel az M1 aktuális csatornán.

A kutató szerint a keresztény egyházakban ez hagyományosan a konfirmáció (protestáns) és a bérmálkozás (katolikus) időszaka, amikor a felnőtt hívek közé fogadták a fiatalokat.

A népi hagyományok szerint viszont ez a felnőtté válás időszaka, amikor a legényeket beavatták.

Ezt követően részt vehettek a pünkösdi királyválasztáson, egy lóversenyen, ahol a győztes egy teljes évig viselhette a címet.

A pünkösdi királynak több előjoga is volt, nem kellett fizetnie a kocsmában, a lovát a barátai őrizték és meghívták minden mulatságba - mondta a szakértő.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 25. 16:00, szombat | Életmód

NAV: csaknem egymillióan már beadták az szja-bevallásukat

2026. Április 25. 14:00, szombat | Életmód

Kihajtási ünnep, kézművesvásár és világörökségi pusztanap a Hortobágyon

A több évtizedes hagyományt követve, Szent György-napjához kötődve ma áthajtják a téli szállásaikat elhagyó állatokat a hortobágyi Kilenclyukú hídon, és elindítják a jószágokat a nyári legelőhelyekre

2026. Április 21. 16:00, kedd | Életmód

MME: ne vigyük haza a madárfiókákat!

A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ezért ne vigyük haza őket - hívja fel a lakosság figyelmét a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).