Hírek
2013. Január 23. 12:32, szerda |
Belföld
Forrás: origo
Rejtélyes villanások Budapest felett- Videóval
Kedden este háromnegyed hét körül két villanást észleltek a főváros felett. A villámlást kizárta az időkép.hu , lecsapó villanásokat ugyanis legközelebb az Adriai- tenger környékén észleltek.
Az Időkép Facebook-oldalán több száz kommentelő találgatta órákon keresztül, hogy mit láthattak az égen. Miután a villámlást kizárták, sokan valamilyen meteorjelenségre gyanakodtak, később pedig a Magyar Villamos Művek Országos Villamostávvezeték Zrt. XV. kerületi kísérleti telepe is gyanús lett. Később kiderült, hogy a Veiki Villamosenergiaipari Kutató Intézet XV. kerületi telepén folytak azok a kísérletek, amelyek fényét - a felhős idő miatt felerősödve - sokan észlelték.
Varga László, a Veiki ügyvezető igazgatója az [origo]-nak elmondta: kedden este "szigetelőláncok ívállósági próbáját" vizsgálták. Ez azt jelenti, hogy a távvezetékeket az oszlopokhoz rögzítő szigetlőelemek megbízhatóságát tesztelték.
Ilyenkor nagy feszültséget és áramot bocsátanak a rendszerre (15-20 kV, illetve 35 kA). Az ennek következtében kialakuló elektromos ívjelenség keltette a fényjelenséget. Varga szerint ilyen vizsgálatok 1949 óta zajlanak, és "környezeti hatásuk semleges". A kevesebb mint 1 másodpercig tartó zárlatok több méteres, nagyon fényes ívet hozhatnak létre.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 26. 08:23, vasárnap | Belföld
Meteorológia: az erős, viharos szél felkavarhatja a port
Vasárnap az erős, több helyen viharos szél felkavarhatja a port, ami a látótávolság csökkenéséhez vezethet - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Zrt. vasárnap reggeli veszélyjelzésében.
2026. Április 26. 08:21, vasárnap | Belföld
Magyar Péter: zajlik az ország elhagyásának előkészítése és a lopott vagyonok kimenekítése
Miközben Orbán Viktor menekül a felelősségvállalás elől, a háttérben zajlik az ország elhagyásának előkészítése és a lopott vagyonok kimenekítése
2026. Április 25. 17:56, szombat | Belföld
Orbán Viktor visszaadja mandátumát, Gulyás Gergely lesz a Fidesz frakcióvezetője
Orbán Viktor, a Fidesz-KDNP listavezetője, leköszönő miniszterelnök visszaadja a választáson elnyert mandátumát
