Városlista
2024. december 27, péntek - János

Hírek

2011. Október 23. 08:40, vasárnap | Helyi
Forrás: Nyugathír

Ártatlanul kivégzett édesapjáról vall a győri irodalomtanár, Tihanyi Árpád fia

Ártatlanul kivégzett édesapjáról vall a győri irodalomtanár, Tihanyi Árpád fia

Tihanyi László 1949. március 8-án született Győrben. Tanulmányai során elsőként szakmunkás bizonyítványt szerzett, majd technikusi oklevelet, végül nyolcévnyi munka mellett elvégezte a műszaki főiskolát.

Nős, egy gyermeke és egy unokája van. Tavaly december óta nyugdíjas, előtte a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház foglalkoztatásában állt. 1981-ben kiváltotta az ipart, saját lábára állt. Villamos berendezéseket tervezett, majd villanyszerelőként el is készítette azokat. Megbízható, ügyes kezű szakemberként ismerik, Győrben mindenki tisztességes, becsületes embernek tartja.

Tihanyi László azt mondja, a forradalom után családjával még hosszú évtizedekig éreztették a megkülönböztetést, akárcsak más 1956-os mártír és vértanú hozzátartozóival. Az embert próbáló időkért, a tragikusan elvesztett családfő nélküli kiszolgáltatottságért soha, senki sem kárpótolhatja őket. Tihanyi László hozzátette: azért mindig voltak jó emberek, akik segítették őket, miközben iskolában, munkahelyen hátrányos helyzetbe akarták kényszeríteni, de akkor is, amikor a családot a pártbizottság ki akarta tenni az otthonából.

Tihanyi László nyugdíjasként sem pihen. Heti 20 órát dolgozik még a szakmájában, mellette kertet gondoz, a fennmaradó idejét pedig nagy örömmel, szívesen tölti az unokájával.

Politikai szerepet sosem vállalt. Ugyan az MDF felkérte, induljon a színeiben, nem kötelezte el magát. Úgy mondja, értékrendje alapján a jobboldaliság áll hozzá a legközelebb, keresztény emberként vallását is gyakorolja. 1991 óta a Szigethy Attila Társaság ügyvezetője, a szervezet feladatának tekinti a rendezvények szervezését, az 1956-os hősök emlékének ápolását, és az utókor figyelmének ébren tartását az 55 évvel ezelőtt történtek tisztánlátása érdekében.

- - -

A színházi rendező Földes Gábornak és a tanár Tihanyi Árpádnak (képen) a velük egy perben halálra ítélt Ökrös Sándorral, és a református lelkész Gulyás Lajossal együtt nem volt más „bűnük", csak az, hogy a határőrlaktanya három katonáját, Vági Józsefet, Stefkó Józsefet és Gyenes Györgyöt Mosonmagyaróváron megmentették a népharagtól. A Győrben és az egész megyében elismert és tisztelt Tihanyi Árpádot mégis azzal vádolták, hogy a több mint száz áldozatot követelő, gyilkos sortűz után a három határőrt az ő biztatására lincselte meg a tömeg. A mindig szigorú, de igazságos irodalomtanár fiával, Tihanyi Lászlóval közösen próbáltuk felidézni az 1956-os eseményeket.

- Hét éves voltam, amikor kitört a forradalom. Szüleim éppen vásárolni indultak, amikor az utcán hirtelen nagy kavarodás támadt, és a tanítványai karon ragadták édesapámat, aki a győri tömeg előtt elszavalta a Nemzeti Dalt - mondta Tihanyi László. - Azt hallottuk, hogy Mosonmagyaróváron lőnek, s le kell csendesíteni a tömeget, mielőtt nagy baj történik. Ezért indult el édesapa is, - Szigethy Attila kérésére - amit később a vádló ellene fordított, mintha ő az események létrehozója, felbujtója lett volna. Mosonmagyaróvári beszéde után édesapának már nem volt jelentős szerepe a forradalomban, novemberben ismét tanítani kezdett. Mindenkit meglepett, amikor érte jöttek. Az ítélet kihirdetésekor a bíróság folyosóján állt édesanyám, és édesapám testvérei. Amikor apámékat hátul elvezették, nagybátyám csak annyit látott, hogy édesapa kötelet rajzol kezével a nyakába. Ebből tudtuk, hogy mi az ítélet, bár a másodfokon a gyilkosságra való felbujtás vádját ejtették. Sem az ítéletről, sem annak végrehajtásáról nem kapott a család hivatalos tájékoztatást. Édesapa földi maradványai 1990-ben kerültek elő a sopronkőhidai rabtemető egyik közös sírjából.

- Volt alkalmuk beszélni, kapcsolatot tartani az édesapjával a börtönben eltöltött napok, az ítélet és a kivégzés között?

- Miután elvitték tőlünk, édesapámat sosem láttam viszont. Cellája az Eötvös-parkra nézett, szentmise után mindig elmentünk oda, és ő egy fehér kendővel jelezte, hogy lát bennünket. Sajnos, mi nem láthattuk őt. Valaki ezt kifigyelte, és áthelyezték egy másik cellába. A halálra ítélteket többnyire 48 órával a határozat után kivégezték. Édesapáról semmi hír nem jött. Szegény édesanyám már-már bizakodni kezdett, hátha mégis megmenekülnek. Keresztanyám közölte vele a halálhírt, akinek a szomszédságában laktak olyanok, akik a bíróságon dolgoztak. Később az ügyvéd is megerősítette a kivégzés tényét, de azt mondta, hogy nem lenne szabad elárulnia.

- Sok fotót őriz az édesapjáról. Milyen emlékei maradtak róla?

- Ott kezdeném, hogy voltak, akik látni vélték, hogy édesapám holttestét elszállították a győri börtönből, és valahol a nádorvárosi köztemetőben nyugszik, de mi tudtuk, hogy, ez nem volt igaz. A sopronkőhidai rabtemetőbe vitték - börtönőrök árulták el -, a holttestek onnét kerültek elő. Édesapa keze ki volt csavarva. Csontjai megtisztításán jelen voltam, engem megnyugtatott, amikor kezembe vehettem édesapa koponyáját, megérinthettem a csontjait. Nekem ez segített a történtek feldolgozásában, és erőt is adott, hogy a háborgó lelkemben kicsit rendezni tudjam az igazságtalanság következményeit. Sokáig viseltem az ingeit, a cipőit, jó érzéssel töltött el. Édesapa fogkoronáját azóta őrzöm, semmi más személyes emlékem nem maradt róla, csak a fényképek, az ölelése, és szúrós bajuszának az érintése.

- Sosem volt Önben harag, vagy bosszú, hogy a szemébe nézzen édesapja hóhérainak?

- Kevesen tudják, hogy ügyészt - mert a Győr-Sopron Megyei Ügyészség illetékese inkább lemondott hivataláról, de nem mocskolta be magát - egyenesen az iskolapadból hoztak, messziről. Grátz Endre többórás vádbeszédét hangosbeszélő közvetítette az utca emberének, hogy egyszer s mindenkorra elvegye a kedvét a lázongástól. Miután édesapám földi maradványaira a rendszerváltozás fordulóján rátaláltunk, felhívtam telefonon Gyepes Istvánt, a bírói tanács elnökét. Semmi mást nem akartam mondani neki, csak azt, hogy minden titok nyilvánosságra kerül egyszer, hiába hantolták el jeltelenül az ártatlanul halálra ítélt győri férfiakat, harminchárom év után a csontjaikat mégis megtalálták. Az 1957-ben friss diplomás, semmilyen jogi gyakorlattal nem rendelkező vérbíró, érett férfiként, győri otthonában közönyösen fogadta a telefont. A megbánás leghalványabb jele nélkül. A gyilkosokat, a kádári, kegyetlen konszolidáció haszonélvezőit nemhogy nem bűntette meg, de meg sem nevezte a rendszerváltó magyar társadalom. Sőt, politikai és a gazdasági felemelkedést biztosítottak nekik. Hiába vizsgálták nyolc éven át, 1994 és 2002 között felelős szakemberek a több mint száz ember halálát és számos megnyomorított életet követelő mosonmagyaróvári sortűz hiteles történetét - még ma sem tudni biztosan, ki rendelte el, hogy a békésen és fegyvertelenül tüntető tömegre robbanógolyós fegyvereikkel lőjenek, kézigránátokat hajítsanak a határőrlaktanya zöld parolis ávósai.

- Egész életét végigkövette mártír édesapja múltja, és egész eddigi életét annak szentelte, hogy emlékét tisztelettel megőrizze az utókor számára.

- Felemás érzések kavarognak bennem minden évben, október közeledtén. Édesapa wc-papírra írt búcsúlevelében azt üzente nekünk, hogy halála nem volt hiábavaló, és annak gyümölcseit majd mi, az ártatlanul elítéltek, kivégzettek és megkínzottak hozzátartozói, az 1956-ban felemelkedetett magyar nemzet fogja egyszer élvezni. A rendszerváltás után is, az elmúlt években is láttam én ezeket a gyümölcsöket, csak a rossz kezekben. Én már nem vágyom bosszúra, indulataimmal megküzdök. Az igazságtétel természetesen foglalkoztat. Azt gondolom, hogy nem volt, és egyhamar nem is lesz valódi igazságtétel. Így volt 1848 után, és így lesz most is.

- Keserűséget, csalódottságot érzek a hangján...

- Természetesen nagy baj, hogy mindez nem történt meg. És nem azért, mert az „öregemberek bosszúja" nem teljesült, mint azt egyesek nyilatkozták. A büntetés nem kizárólag az áldozat igazság utáni vágyát kell, hogy szolgálja, hanem, hogy világos legyen: elkövetett bűnökért felelni kell! A tetteseknek nem kellett felelni, és hogy ez így maradjon, az érintetteknek érdekük volt az idő múlására játszani. A politikusoknak is van felelősségük abban, hogy ez megtörténhetett. Ma már a „személyre szóló igazságtétel" keresését boszorkányüldözésnek állítanák be - bár tulajdonképpen már nem is találni olyan élő felelőst, akit saját személyében, jogszerűen vádolni lehetne - és a mai súlyos társadalmi, gazdasági (világ)jelenségek közepette az emberek fogadtatása is felemás lehetne. Nehéz kimondani, de aktualitása egyelőre annak van, hogy demokratikus eszközökkel megteremtsünk olyan kiegyensúlyozott társadalmi - politikai közéletet, mely ezt a csaknem lehetetlen helyzetet is kezelni tudja. Olyant, amelyben még egy huszonegy évvel ezelőtti mondatomra is választ kaphatok; 1990. október végén, édesapám temetése kapcsán azt mondtam: „Ettől a sírtól semmi sem állhat távolabb, mint a bosszú és a gyűlölet. A bűnösök bocsánatkérését elfogadjuk." Tudjam, én azóta is várok, és figyelem a damaszkuszi utat. De nem jár arra senki.

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 26. 09:12, csütörtök | Helyi

Adj vért 27-én!

Véradási akciót tart a két ünnep között az Országos Vérellátó Szolgálat és a Magyar Vöröskereszt. Karácsonykor a véradó központok is zárva tartanak, december 27-én azonban kinyitnak, hogy feltölthessék a készleteket.

2024. December 26. 08:10, csütörtök | Helyi

Fókuszban a nemzetiségek segítői

„Nemzetiségekért” díjakat adtak a minap a győri városházán: négyen vehették át ezt az elismerést.

2024. December 26. 07:09, csütörtök | Helyi

Itt gyűjthetjük MAJD a fenyőket

A Győr-Szol Zrt. idén is biztosítja Győrben a karácsonyfák közterületen való összegyűjtését.

2024. December 25. 09:17, szerda | Helyi

Két vízügyi díjazott az év végén

Az Észak-dunántúli Vízügyért Díjat immár 10. alkalommal adta át a regionális vízügyi igazgatóság kollégáinak a kiemelkedő egyéni tevékenységért és teljesítményért, dolgozói javaslatok alapján.