Városlista
2026. február 24, kedd - Mátyás

Hírek

2020. November 01. 18:06, vasárnap | Belföld
Forrás: vasarnap.hu

Schmidt Egon: A hazai madárfajok állományai nagyon megfogyatkoztak minden igyekezetünk ellenére

Schmidt Egon: A hazai madárfajok állományai nagyon megfogyatkoztak minden igyekezetünk ellenére

Vannak fajok – mint például a kövirigóé –, melyek teljesen eltűntek Magyarországról

„A téli etetés nagyon fontos, de nem kell korán kezdeni! Amíg a fákon lombok vannak, addig nem kell etetni a madarakat” – mondta a Vasárnapnak Schmidt Egon Kossuth-díjas író, ornitológus, akivel a hazai madárállományról és annak megóvásának fontosságáról beszélgettünk.

– Hosszú életútját végigkísérték a madarak. Honnan ered az irántuk táplált szeretete?

– Édesanyám mesélte, hogy már kicsi koromban, amikor megszólalt egy madár, kíváncsian kutattam fel. Állandóan kérdezősködtem; a válaszok megfogalmazásában eleinte a nagybátyám volt segítségemre, aki ismerte a ház körüli madarakat – mondhatni, gyermekkoromban ő volt a mentorom. Akkoriban még semmiféle madárhatározó könyv nem volt.

Egyedül a Lovassy Sándor által írt Magyarország gerinces állatai és gazdasági vonatkozásaik című könyvből tanulhattam. Ábra nem sok volt benne, csupán egy-két fekete-fehér rajz, de azért igyekeztem vele boldogulni. Sokat tanultam, amikor összeismerkedtem olyan fiatalokkal, akik szintén érdeklődtek a madarak iránt.

A teljes cikk a vasarnap.hu oldalon ITT olvasható!

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 24. 11:00, kedd | Belföld

Portfolio.hu: Brüsszel kemény üzenetet küldött a magyar kormánynak

Brüsszel egyértelművé tette, hogy a Barátság vezetéket ért dróntámadás okozta károkért Oroszország felelős

2026. Február 24. 10:26, kedd | Belföld

Holnap éjfélig még benyújtható a katabevallás

A kisadózóknak 2026. február 25-éig kell nyilatkozniuk a 2025-ben megszerzett bevételükről. A nyilatkozat pár perc alatt elkészíthető, és online beadható.

2026. Február 24. 07:35, kedd | Belföld

Választás 2026 - Orbán Viktor: amíg nem jön az olaj, nincs pénz Ukrajnának

Amíg nem jön az olaj a Barátság kőolajvezetéken, addig nincs pénz Ukrajnának