Hírek
2013. Január 29. 14:02, kedd |
Külföld
Forrás: MTI
Szerbiában mélyponton van az unióhoz való csatlakozás támogatottsága
Évtizedes mélypontra, 41 százalékra zuhant Szerbiában az Európai Unióhoz való csatlakozás támogatottsága - közölte kedden a Danas című belgrádi napilap egy felmérésre hivatkozva.
A lap úgy értesült, hogy a szerb kormány európai integrációs irodájának megrendelésére tavaly decemberben készített, és csütörtökön nyilvánosságra kerülő közvélemény-kutatás szerint 2012 második felében tovább zuhant a lelkesedés az EU-hoz való csatlakozás iránt, júniushoz viszonyítva csaknem nyolc százalékponttal, 41 százalékra esett.
Predrag Simic, a belgrádi egyetem politikatudományi karának a tanára azt mondja, hogy a Danas által közölt adat helytálló, s arra utal, hogy az országban képtelen helyzet alakult ki. Minden parlament párt, a Vojislav Kostunica vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) kivételével, támogatja Szerbia európai integrációját, miközben a polgárok mindössze 41 százaléka ért vele egyet. Ez a Koszovó körül kialakult helyzetre vezethető vissza, illetve arra, hogy nem ismert a csatlakozási tárgyalások kezdetének időpontja. A közvélemény szerinte azt érzi, hogy az uniónak nincs szüksége Szerbiára a problémáival együtt, és ezért nem is hisz a gyors csatlakozásban.
Predrag Simic szerint az alacsony támogatottság gondokat okozhat, ha Szerbia az év végéig nem kapja meg a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját. Ez megtépázná a kormány tekintélyét, amely az előző kormánynál is továbbment az uniós követelmények teljesítésében, és akár előre hozott választások kiírásához is elvezethet.
A legutóbbi, 2012 közepén készített közvélemény-kutatás idején a polgárok 49 százaléka támogatta, 25 százaléka pedig ellenezte Szerbia csatlakozását az EU-hoz. A legmagasabb 2003 decemberében volt a támogatottság: a megkérdezettek 72 százaléka egyetértett vele, és csak nyolc százaléka ellenezte.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 15. 12:00, vasárnap | Külföld
Donald Trump nemzetközi haditengerészeti együttműködést kezdeményez a Hormuzi-szoros biztonsága érdekében
Donald Trump amerikai elnök szombaton nemzetközi haditengerészeti együttműködést helyezett kilátásba a Hormuzi-szoros kereskedelmi forgalmának újraindítása érdekében.
2026. Március 13. 14:00, péntek | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: az olajbevételnél fontosabb az iráni atomfegyver megakadályozása
2026. Március 10. 10:00, kedd | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: az iráni katonai konfliktus "nagyon hamar" véget érhet
Donald Trump szerint az iráni katonai konfliktus \"nagyon hamar\" véget érhet - az amerikai elnök Floridában tartott sajtótájékoztatóján értékelte közel-keleti fejleményeket helyi idő szerint hétfőn este.
