Városlista
2025. április 4, péntek - Izidor

Hírek

2013. Április 05. 15:21, péntek | Belföld
Forrás: MTI

'Táncra perdülő' szilíciumatomokat fedeztek fel a grafénban

"Táncra perdülő" szilíciumatomokat fedeztek fel a grafénben az amerikai Oak Ridge Nemzeti Laboratórium (ORNL) fizikusai, akik az atomok "balettelőadásáról" a Nature Communications folyóirat legújabb számában számoltak be.

A grafén nanotechnológiai anyag, egyetlen atom vastagságú grafitréteg. Az ORNL kutatócsoportja akkor észlelte a szilíciumatomok szokatlan viselkedését, amikor sikerült hat atomból álló klasztereiket a grafén méhsejtszerkezetű szénatomi rácsában foglyul ejteni. Az ily módon megkötött szilíciumatomok hatos csoportjait ezután pásztázó transzmissziós elektronmikroszkóp (STEM) segítségével figyelték meg, amely atomi felbontású képalkotást tesz lehetővé. Az atomokat a STEM által a képalkotásra használt elektronnyaláb energiája késztette táncra - olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon.
"Nem ez az első alkalom, amikor szilíciumatomok klasztereit sikerül megfigyelni. A nehézség abban rejlik, hogy az elektronnyaláb energiájának hatására ezek az atomok általában +körtáncba fognak+. A mostani megfigyelések abban különböznek a korábbi eredményektől, hogy első ízben sikerült észlelni e mozgások +visszafordíthatóságát+. Láthattuk, hogy miként változik oda-vissza e csoportok szerkezete annak köszönhetően, hogy egyetlen atom +cikázik+ a két pozíció között" - hangsúlyozta Jaekwang Lee, a tanulmány vezető szerzője.
Magyarázatként hozzáfűzte, hogy a hagyományos berendezésekkel csupán közvetett információkat gyűjthettek a klaszterekről, nem figyelhették meg 3D-ben a szilíciumatomok csoportjainak szerkezetét.
"Az apró klaszterek szerkezetének elemzése azért fontos, mert segít megérteni, hogy az atomi konfigurációk változása nyomán miként módosulnak az anyag tulajdonságai. Ennek köszönhetően specifikus alkalmazásra szánt molekulákat lehet majd +szabni+" - emelte ki Lee, aki szerint felfedezésük révén távlatilag kívánt elektronikai és optikai tulajdonságokkal rendelkező anyagokat lehet előállítani.
Az ORNL kutatócsoportja a kísérleti adatokat elméleti számításokkal is kiegészítette, kimutatva, mekkora energia szükséges ahhoz, hogy a szilíciumatom oda-vissza "sasszézzon" a különböző pozíciók között.
Az elektronmikroszkóp a közönséges fényt használó optikai mikroszkóppal ellentétben elektroncsóvával világítja meg a megfigyelendő objektumot. Az elektronsugárzás hullámhossza lényegesen kisebb a fénysugár hullámhosszánál, ezáltal sokkal erősebb nagyítást tesz lehetővé. Több fajtája létezik, így a transzmissziós elektronmikroszkóp, amely a tárgy megfigyelését elektronsugárral való átvilágításban végzi vagy a pásztázó elektronmikroszkóp, amely a visszavert elektronok segítségével állít elő képet a tárgy felületéről.
A transzmissziós elektronmikroszkópok megfelelő kiegészítőkkel ellátva pásztázó üzemmódban is használhatók. Mind a transzmissziós, mind a pásztázó elektronmikroszkópban az elektronsugár és az anyag között létrejövő kölcsönhatások olyan másodlagos jelek kibocsátását is eredményezik, amelyek nem csupán az anyag belső és felszíni szerkezetéről alkotnak képet, hanem a kémiai jellemzőiről is fontos információkat hordoznak.

Címkék: Tudomány-kutatás

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 04. 07:55, péntek | Belföld

Benjámin Netanjahu: Magyarország fantasztikus dolgokat tett Izraelért és a zsidó népért

Orbán Viktor vezetése alatt Magyarország fantasztikus dolgokat tett Izraelért és a zsidó népért

2025. Április 04. 07:52, péntek | Belföld

Orbán Viktor: egy magára valamit adó demokratikus jogállam nem vehet részt a Nemzetközi Büntetőbíróságban

Egy politikai motivációk alapján működő nemzetközi bíróságban egy magára valamit adó demokratikus jogállam, mint amilyen Magyarország, nem vehet részt

2025. Április 03. 13:40, csütörtök | Belföld

Téged – egy belső világ lírai lenyomata

Megjelent Dóka Attila Téged című verseskötete

2025. Április 03. 08:04, csütörtök | Belföld

A magyar Gripenek is részt vesznek a NATO legnagyobb légierő gyakorlatán Dániában

Kitelepült a dániai Skrydstrup légibázisra a Magyar Honvédség öt JAS-39 Gripen repülője.