Városlista
2025. december 8, hétfő - Mária

Hírek

2019. Október 04. 08:58, péntek | Belföld

Tárcsázd fel az erdőt versekért

Tárcsázd fel az erdőt versekért

A Hív az erdő projekt egy régi, piros testű nyilvános telefonnak ad új életet, amely gombnyomásra verset mond bárkinek a Pilisben.

Éppen úgy, mint Örkény István Ballada a költészet hatalmáról című egypercesében. Hazai zenészek, színészek és a művészvilág vállalkozó kedvű képviselői adták a hangjukat a pilisszentlászlói erdőszélen megvalósuló művészeti projekthez.

A Hív az erdő projekt hasznavehetetlen tárgyaknak szeretne új jelentést, funkciót adni úgy, hogy közben felhívja a figyelmet környezetünkre és annak védelmére. A pilisszentlászlói Ambrus Ildikó és Katona Ádám által életre hívott projektben mintha Örkény István Ballada a költészet hatalmáról című egyperces novellája elevenedne meg: aki az Országos Kéktúra vonalán épp elhagyja a falut, és felemeli a régi időket idéző, piros testű nyilvános telefon kagylóját, annak a megfelelő szám tárcsázásával verset mond a készülék.

A “felhívható” versek, novellák sora folyamatosan bővül majd, jelenleg tizenkét mű – többek között Reményik Sándor, Grecsó Krisztián, Áprily Lajos, Werner Herzog egy-egy alkotása, illetve a Bhagavad-gítá egy részlete – hangzik el a telefonon. A Hív az erdőnek eddig olyan művészek adták a hangjukat, mint Kollár-Klemencz László (Kistehén), Petruska András (Petruska), Heinczinger Miklós (Misztrál), Gyulai István (Anton Vezuv), Vasvári Csaba színész, és még sokan mások. A szolgáltatás természetesen teljesen díjmentes.


A projektet életre hívó, civilben informatikusként dolgozó Katona Ádám elmondta: “Tizenöt éve áll a műhelyünkben ez a régi, pénzbedobós telefonfülkéből származó piros készülék, de csak most ugrott be, hogy tegyünk bele egy kis számítógépet, állítsuk az erdőbe, és nézzük meg, ki hogyan kerül vele interakcióba. Mivel a Pilisben lakunk, rögtön egyértelmű volt, hogy az erdővel kapcsolatos verseket kell, hogy mondjon a telefon. Fontos számunkra a lakóhelyünk, Pilisszentlászló, és úgy gondoljuk, ezzel a telefonnal egy kis extrát, meglepetést nyújt a falu az ide látogató turistáknak.”

Forrás: nullahategy.hu

Címkék: erdő, telefon, vers

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 08. 07:47, hétfő | Belföld

Orbán Viktor: a gazdaság és kereskedelem, a migráció, a háború és az energia a török tárgyalások fő pontjai

Törökországgal minden évben áttekintjük a legfontosabb kérdéseket, a mostani tárgyalások négy fő pontja a gazdaság és kereskedelem, a migráció, a háború és az energia

2025. December 08. 07:43, hétfő | Belföld

Nagy István: a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült

Az éghajlatváltozás okozta kihívások és a járványok ellenére a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült - jelentette ki az agrárminiszter a Facebook-oldalára feltöltött vasárnapi videójában.

2025. December 07. 10:12, vasárnap | Belföld

A kényelmi díj eltörlésével több mint félmilliárd forint marad az autósoknál

Szeptember óta az autópálya-matrica online megvásárlása nem kerül többe annál, mintha benzinkúton szereznénk be, a kényelmi díj eltörlésével idén ősszel több mint félmilliárd forint marad az autósoknál

2025. December 06. 08:51, szombat | Belföld

Maruzsa Zoltán: januártól átlagosan tíz százalékkal emelkedik a pedagógusok bére

Januártól átlagosan tíz százalékkal emelkedik a pedagógusok bére - közölte a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára pénteken Facebook-oldalán.