Városlista
2024. május 8, szerda - Mihály

Hírek

2019. Június 17. 07:05, hétfő | Külföld

Több milliárd dolláros kincset fedezhet fel India a Holdon

Több milliárd dolláros kincset fedezhet fel India a Holdon

India július közepén indítja el második Hold-misszióját, tizenegy évvel az első küldetés után.

Ha sikeres lesz a vállalkozás, a kutatás, annak nem pusztán tudományos jelentősége óriási – a presztízsértékről nem is beszélve –, de új lendületet adhat a Hold, tágabban, a világűr gazdasági hasznosításának is.

Amennyiben sikeres lesz a misszió, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után India lehet a negyedik ország, amelynek sikerül űreszközt küldenie a Holdra. Legutóbb januárban, Kína irányításával landolt rover a Holdon. Az indiaiak most azt közölték: „sima” landolást terveznek a Holdra, majd útnak indítanak egy holdjárót is.

A legénység nélküli Csandraján-2 misszió részét képező rakétát, landolóeszközt és holdjárót az Indiai Űrkutató Szervezet (ISRO) építette.

A tervek szerint július 15-én történik meg a kilövés a GSLV Mk III-as hordozórakéta segítségével.

Az ISRO közlése szerint mintegy 10 milliárd rúpiába (40,8 milliárd forintba) kerül a misszió.

Ez azonban nem az egyetlen hatalmas összeg, ami a Hold meghódítása kapcsán felmerül, sőt, messze nem is a legnagyobb. Az is egyre valószínűbb, hogy nem pusztán a tudományos fantasztikum világa többé a világűr fokozatos meghódítása, hanem egyre közelebbi valóság. Az elmúlt években egyre-másra jelentették be a néhány évtizede még elképzelhetetlen űrprojekteket, az űrturizmus beindításától kezdve az űrbányászaton át – aszteroidák, illetve a Hold nyersanyagainak kitermelése –, egészen a Marsra jutásig és ott emberi kolónia létesítéséig.

A Hold kereskedelmi – elsősorban bányászati célú – hasznosítása India számára is vonzó lehet, különösen a hélium-3 kitermelése (a héliumatom egyik izotópja), mely nagy mennyiségben van jelen az égitesten.

S hogy miért olyan nagy jelentőségű a hélium-3?

Azért, mert egyes megállapítások szerint megoldást jelenthet az emberiség energiagondjaira – emlékeztet a Mining.com. Egyes, korábbi modellezések szerint az USA-nak évi 25 tonnára lenne abból szüksége ahhoz, hogy energiaigényét kielégíthesse, ami pusztán a mennyiséget tekintve, nevetségesen kevés a mostani felfalt olaj-, földgáz, nap- és szélenergia mennyiségéhez.

A gond az, hogy hélium-3-ból a Földön csak nagyon kevés áll rendelkezésre, az is főleg nukleáris fegyverek melléktermékeként. Az USA-nak sincs több abból néhány tíz kilogrammnál. A naprendszer viszont – köszönhetően a napszélnek – tele van vele, így adódik az, hogy azt kellene a Földre hozni.

A Holdon a mostani becslések szerint nagyjából 1 millió tonna hélium-3 található, noha a kutatók szerint ennek mindössze 25 százaléka lenne a Földre hozható. Ez azonban így is beláthatatlanul nagy mennyiség, a világ jelenlegi szükségletei alapján kettő-, de az is lehet, hogy ötszáz évre elegendő energiát nyerhetne az emberiség abból – állítja Gerald Kulcinski, a Wisconsin-Madison Egyetem Fúziós Technológiai Intézetének vezetője, a NASA tanácsadói testületének volt tagja.

Egyetlen tonna hélium-3 árát a szakértők 5 milliárd dollárra, azaz kb. 1400 milliárd forintra becsülik.

Ezek alapján könnyen belátható, miért érdeklődik a mind erősebb gazdasággá váló India – Kínával, az USA-val és az Európai Unióval egyetemben – a Hold és annak gazdasági lehetőségei iránt.

Egyelőre nem tudni, melyik ország nyeri meg ezt a minden bizonnyal a jövőben eldőlő versenyt. A május elején napvilágot látott információk szerint India a Hold déli részén száll le, a pólusnál, olyan terepen, ahová előtte más államok missziói még nem jutottak el. Legalábbis egyelőre, hiszen az űrversenyben érdekelt államok folyamatosan dolgoznak újabb holdraszállási terveken.

Forrás: origo.hu

Kép: AFP/Alejandro Pagni

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 08. 10:18, szerda | Külföld

A lengyel határőrség feltartóztatott egy szökött orosz katonát

Egy, a fehérorosz határon át illegálisan Lengyelországba belépő orosz katonát tartóztatott fel a lengyel határőrség.

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez